Budowa mostu - roboty ziemne

W dawnych czasach mostami były kładki, które przerzucane były ponad strumykami lub niewielkimi rzeczkami. Obecnie to istotne i potężne obiekty budowlane, po których biegnie droga nad rzeką, cieśniną czy jeziorem. Jak wygląda budowa mostu? Jakie prace ziemne są konieczne, by mógł powstać most? Sprawdź w poniższym artykule.

Definicja mostu

Most to rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej. Jego konstrukcja, pod którą pozostaje wolna przestrzeń, pozwala pokonać przeszkodę wodną lub lądową. Mosty można podzielić na:

– przepusty (tworzy się je przez nasyp i wynoszą około 2-3 metry),

– mosty rzeczne (standardowe mosty, które buduje się nad rzekami, jeziorami, zatokami, itp.),

– mosty zalewowe (mosty budowane nad terenami zalewowymi),

– wiadukty (obiekty nad suchą przeszkodą, np. doliny, wąwozy, drogi, tory kolejowe),

– estakady (nad terenami zabudowanymi).

Konstrukcja mostu składa się z podpór skrajnych i pośrednich oraz ustroju nośnego. Dźwigary główne, oparte na nich pomosty i elementy usztywniające tworzą ustrój nośny. Obciążenia stałe i użytkowe są przenoszone z ustroju nośnego za pośrednictwem łożysk na podpory, a przez nie na podłoże. Mosty buduje się głównie z betonu i stali. Istnieją również niewielkie mostki, które służą do pokonania przeszkody i dostania się np. do własnej nieruchomości. O budowie takiego mostu oraz przy budowie dróg szybkiego ruchu przedstawimy kilka informacji w poniższym artykule.

Budowa mostu

Budowę mostu rozpoczyna się od przygotowania terenu. Pierwszym zadaniem jest przygotowanie powierzchni, a więc wyrównanie terenu dzięki wykorzystaniu maszyn budowlanych (koparki, spycharki, wywrotki). Następnie transportuje się konstrukcje metalowe, które należy ustawić. Kolejno przechodzi się do deskowania i układa się podjazd do mostu i z mostu, między innymi z płyt drogowych.

Roboty ziemne przy budowie mostu

Podczas budowy mostu głównym zadaniem robót w ziemi jest wykonanie platformy, by palownica (maszyna do wykonania palowania) mogła rozpocząć pracę. Oczywiście przed tym zadaniem konieczne jest zbudowanie dróg dojazdowych, ponieważ teren często jest podmokły. Gdy firma specjalizująca się w budowie mostów wykona swoje zadanie, do naszych zadań należy demontaż platformy i dróg dojazdowych, a w następnej kolejności uporządkowanie terenu do pierwotnego wyglądu.

Firma Szczucki zajmuje się kompleksowymi pracami ziemnymi. Swoje siły przekładamy głównie na budowę dróg szybkiego ruchu. To tam mamy styczność z budową mostów. Uczestniczymy w projekcie inwestycyjnym jakim jest wznoszenie wiaduktów, realizując roboty ziemne. Naszym zadaniem jest dostarczenie materiału do nasypu, wykonanie dróg dojazdowych oraz platformy, aby mógł powstać most. 

Szukasz firmy, która wykona specjalistyczne roboty ziemne pod budowę mostu? Zadzwoń lub napisz – skontaktuj się z nami teraz

Masz pytania?

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.