Budowanie ogrodzenia krok po kroku – Pozwolenie na budowę ogrodzenia i inne tematy

Budowa ogrodzenia to ważny krok w procesie zagospodarowywania swojej posesji. Jednak zanim przystąpisz do postawienia płotu wokół swojej działki, musisz być świadomy różnych formalności, przepisów oraz prac ziemnych i budowlanych, jakie należy wykonać. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat, abyś mógł przystąpić do budowy ogrodzenia swojej działki.

budowanie ogrodzenia

Czym jest ogrodzenie i dlaczego warto je budować?

Na początek, zdefiniujmy, czym jest ogrodzenie. Ogrodzenie to struktura, która oddziela Twoją posesję od sąsiednich działek lub terenu publicznego. Budowa ogrodzenia działki może być konieczna z wielu powodów, takich jak ochrona własnej prywatności, bezpieczeństwo dobytku, ludzi i zwierząt, a także estetyczny wygląd posesji. Jeśli wciąż wahasz się, czy jest sensu ogradzać działkę, pomyśl o tym, że dzięki niej ograniczysz dostęp do niej nieproszonym gościom.

Formalności wymagane przy budowie ogrodzenia – zgłoszenie budowy ogrodzenia, pozwolenie

Jak wszystko w naszym kraju również budowa ogrodzenia może wymagać przejścia pewnych formalności i przepisów prawnych. Na szczęście w ostatnich latach prawo zostało zmienione i zazwyczaj uzyskanie pozwolenie na budowę ogrodzenia między działkami nie jest konieczne. Pozwolenie może być konieczne m.in. gdy fragment ogrodzenia stanowi również mur oporowy.

Co mówią przepisy o granicy działki? – w jakiej odległości można postawić płot

Należy pamiętać, że graniczne ogrodzenie wymaga zgody sąsiada. Jeśli jej nie wyraził, ogrodzenie należy postawić w odległości 0,5 m przy wysokości do 1,2 m i 1 m przy wysokości powyżej 1,2 m. Brak zachowania tych przepisów może skutkować koniecznością rozbiórki.

Jeśli natomiast chodzi o odległość ogrodzenia od drogi, to niezależnie czy jest droga gminna, powiatowa czy wojewódzka, wygląda to następująco:

  • droga o charakterze dojazdowym – 0,5 m
  • inna droga – 3 m

Jaka jest maksymalna wysokość ogrodzenia?

Maksymalna wysokość płotu możliwego do postawienia bez zezwolenia według prawa budowlanego to 2,2 metry. Powyżej wartości konieczne jest zgłoszenie prac budowlanych. Należy pamiętać również, że wysokość parkanów i ogrodzeń może określać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ogrodzenie takie nie może również stwarzać zagrożenia dla ludzi czy posiadać ostro zakończonych elementów lub drutu kolczastego.

Od czego rozpocząć budowanie ogrodzenia? – krok po kroku

Proces budowy ogrodzenia zwykle obejmuje kilka podstawowych kroków. Najpierw należy zaplanować rodzaj ogrodzenia, jego poziom i materiały, z których zostanie wykonane. Następnie musisz uzyskać niezbędne pozwolenia jeśli oczywiście wymaga zgłoszenia. Po uzyskaniu zielonego światła od władz lokalnych możesz przystąpić do wykonania prac ziemnych pod fundamenty słupków i postawienia samego ogrodzenia.

Płoty, furtki itp. – planowanie ogrodzenia

Planując budowę ogrodzenia betonowego czy z siatki należy od razu zaplanować jego układ. Będzie to miało ogromny wpływ na późniejsze funkcjonowanie. Umieszczenie takich elementów jak furtki, bramki czy bramy wjazdowe musi być dobrze przemyślane, aby ułatwić codzienne korzystanie. Złe rozplanowanie ogrodzenia posesji może sprawić, że np. trzeba będzie pokonywać duże odległości do domu.

Kopanie fundamentów – kluczowy element, by postawić ogrodzenie

Fundament ogrodzenia jest kluczowym elementem konstrukcji, który zapewnia stabilność słupkom podtrzymującym przęsła. Gdy już posiadasz projekt ogrodzenia, możesz przejść do prac ziemnych mających na celu wykonanie wykopów ziemnych, najczęściej wykopów jamistych. Warto w tym momencie wybrać usługi doświadczonej firmy posiadającej odpowiedni sprzęt taki jak minikoparki. Wykopanie fundamentów będzie wówczas proste i szybkie.

Przęsła metalowe, betonowe czy siatka – budowa ogrodzenia domu

Gdy już ustawiłeś słupki ogrodzeniowe i zalałeś je betonem, możesz przejść do montażu przęseł lub siatki. Na rynku, dostępnych jest wiele opcji od betonowych ozdobnych przęseł po takie wykonane ze stali nierdzewnej oraz prostą, ocynkowaną siatkę aluminiową. To, którą opcję wybierzesz jako inwestor, zależy tylko i wyłącznie od potrzeb, preferencji wizualnych oraz możliwości finansowych.

Wykonanie ogrodzenia na działce – Podsumowanie

Budowa ogrodzenia to proces, który wymaga staranności, wiedzy i przestrzegania przepisów. Warto pamiętać, że każda lokalizacja może mieć swoje specyficzne wymagania, dlatego zawsze należy sprawdzić miejscowe przepisy i uzyskać niezbędne pozwolenia. Zrozumienie formalności, maksymalnej wysokości płotu oraz procesu budowy ogrodzenia pomoże uniknąć nieporozumień i stworzyć estetyczną oraz funkcjonalną przestrzeń wokół swojej posesji. A jeśli szukasz firmy, która pomoże wykonać Ci prace ziemne z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, zapraszamy do kontaktu z nami!

Chcesz zlecić budowę ogrodzenia? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy dobiorą do nich najkorzystniejsze rozwiązanie.

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.