Co pod basen ogrodowy? Podłoże pod basen stelażowy

Rozkładany basen, który można postawić w ogrodzie to świetna opcja, która umożliwia letni relaks przy niedużych kosztach. Planując jego rozstawienie, należy pamiętać o odpowiednim podłożu. W poniższym artykule przedstawimy Ci, jak przygotować teren pod basen. Dowiesz się, jakie podłoże jest najlepsze, jakie prace ziemne należy wykonać i jakie materiały użyć, aby twój basen stał na stabilnym oraz bezpiecznym podłożu. Zanim przystąpisz do realizacji swojego ogrodowego basenu marzeń, przeczytaj ten artykuł, aby uniknąć typowych błędów i w pełni cieszyć się letnimi kąpielami. 

Co pod basen ogrodowy

Dlaczego wybór podłoża pod basen ogrodowy ma takie znaczenie?

Odpowiednie przygotowanie podłoża ma ogromne znaczenie dla trwałości basenu oraz komfortu jego użytkowania. Niewłaściwie przygotowane podłoże może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych, problemów z izolacją termiczną, a nawet skrócenia żywotności basenu. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne zrozumienie, jakie podłoże jest najlepsze dla twojego basenu ogrodowego.

Jakie podłoże pod basen stelażowy wybrać i dlaczego?

Wybór odpowiedniego podłoża pod basen ogrodowy zależy od kilku czynników, takich jak typ basenu, teren, na którym będzie ustawiony oraz osobiste preferencje. W kolejnych akapitach przedstawimy najczęściej wykorzystywane podłoża. 

Podłoże z piasku

Podłoże z piasku to popularna i stosunkowo tania opcja. Piasek jest miękki, co zapewnia amortyzację, a także chroni basen przed uszkodzeniami. Wybierając tę opcję należy pamiętać o tym, by piasek nie posiadał kamieni. Odpowiednie przygotowanie piaskowego podłoża wymaga również dobrego ubicia terenu.

Wylewka betonowa

Podłoże betonowe to trwała opcja, idealna dla basenów stelażowych. Wymaga to wykonania niewielkiego wykopu oraz wylewki betonowej o odpowiedniej grubości. Zapewni to odpowiednią stabilność basenu. Beton wymaga użycia również maty izolacyjnej, ponieważ sam posiada znikome właściwości termoizolacyjne. Wylewkę betonową możesz zlecić w ramach prac ziemnych do stworzenia wykopu.

Podłoże styropianowe

Ekonomiczną opcją, chociaż nie zapewniającą dużej wytrzymałości, może być styropian pod basen. Jest on dobrym izolatorem termicznym i może być wykorzystywany jako podłoże pod basen ogrodowy. W tym przypadku należy pamiętać, że konieczne jest odpowiednie wypoziomowanie terenu i użycie twardego styropianu.

Kostka brukowa

Kostka brukowa to produkt, który umożliwia stworzenie idealnie równej, a zarazem wytrzymałej powierzchni, które świetnie sprawdzi się jako twarde podłoże pod basen. Kostkę może mieć grubość 4 centymetrów. Układanie kostki brukowej nie jest trudne, ale warto zlecić je fachowcom, aby mieć pewność, że zostanie odpowiednie wykonana. 

Gotowe maty pod basen

Gotowe maty piankowe pod basen to doskonała opcja, zapewniająca izolację termiczną i chroniąca basen przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto je wykorzystywać nie tylko do układania na trawie, ale również jako dodatkowe izolowanie w przypadku piasku, betonu czy kostki. Układanie podłoża z tych mat jest niezwykle proste, ponieważ składa się ono z dużych puzzli do łatwego montażu. 

Przygotowanie Podłoża pod Basen Ogrodowy

Przygotowanie podłoża pod basen ogrodowy to kluczowy etap budowy. Oto jak to zrobić krok po kroku:

  1. Wypoziomowanie terenu – pierwszym krokiem jest wypoziomowanie terenu. Musisz zadbać o to, aby teren pod basenem był równy. 
  2. Wybór odpowiedniego podłoża – należy zdecydować, jakie podłoże będzie najlepsze dla Twojego basenu. Wybór zależy od typu basenu i osobistych preferencji. Upewnij się, że podłoże jest stabilne i dobrze przygotowane.
  3. Położenie maty termoizolacyjnej – mata termoizolacyjna to ważny element podłoża pod basen ogrodowy. Chroni basen przed utratą ciepła i zapewnia komfort użytkowania, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach. Mata termoizolacyjna powinna być ułożona na równym podłożu.
  4. Montaż basenu – gdy podłoże jest już przygotowane, możesz przystąpić do montażu basenu. 

Termoizolacyjna pianka pod basen – dlaczego jest tak istotna?

Mata termoizolacyjna to element, który często jest niedoceniany, a jednak ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania basenu ogrodowego. Działa ona jak izolator termiczny, który utrzymuje temperaturę wody na odpowiednim poziomie. Dzięki matom lub plandekom termoizolacyjnym, które można podłożyć pod basen łatwo ograniczyć utratę ciepła przenikającego z wody do gleby. 

Czy podłoże pod basen musi być idealnie równe?

Podłoże pod basen ogrodowy nie musi być idealnie równe, ale powinno być jak najbardziej wyrównane. Warto zadbać o wypoziomowanie terenu przed montażem basenu. Profesjonalne wypoziomowanie terenu jest kluczowe dla utrzymania stabilnego basenu przez wiele lat.

Jaki podkład pod basen – podsumowanie

Przygotowanie podłoża pod basen ogrodowy to kluczowy krok w procesie budowy basenu. Wybór odpowiedniego podłoża, wypoziomowanie terenu i zastosowanie mat izolacyjnych to kluczowe czynniki wpływające na trwałość oraz komfort użytkowania. Jeśli planujesz rozłożenie basenu na działce i chcesz dobrze przygotować podłoże, możesz zlecić wszelkie prace ziemne takiej firmie jak nasza. Posiadamy profesjonalny sprzęt, materiały sypkie oraz zajmujemy się układaniem kostki brukowej.

Chcesz zlecić roboty ziemne? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy dobiorą najkorzystniejsze rozwiązanie.

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.