Co pod kostkę piasek czy żwir – co lepiej stabilizuje kostkę?

Kostka brukowa to materiał, który świetnie nadaje się do wykonywania podjazdów, tarasów, chodników lub opasek wokół domu. Dzięki wielu dostępnym wzorom można w piękny sposób zaaranżować teren działki i jednocześnie ułatwić sobie np. parkowanie. Aby jednak mieć pewność, że ułożona kostka przez lata zachowa swoje walory estetyczne, należy wykonać pod nią odpowiednią warstwę podbudowy. Jak wykonać podłoże przed układaniem kostki brukowej? Co wysypać pod kostkę, piasek czy żwir?

co pod kostkę piasek czy żwir

Układanie nawierzchni z kostki brukowej – Jaki etap jest najważniejszy?

Kostkę betonową można układać w wielu różnych miejscach. Świetnie sprawdza się na parkingach lub chodnikach. Proces jej układania nie jest bardzo skomplikowany, natomiast wymaga precyzji i wykonania kilku kroków, które zapewnią stabilność oraz równą powierzchnię kostki brukowej. 

Jaki etap jest więc najważniejszy, gdy układamy kostkę brukową?

Jeśli chcesz mieć pewność, że ułożona kostka brukowa zachowa swoją strukturę, musisz zadbać o dobrze wykonaną podbudowę. To od jakości i grubości podbudowy zależy, czy kostka spełni swoje zadanie i nie będzie osiadać. Dopiero na niej powinna pojawić się warstwa podsypki cementowo-piaskowej. Podbudowa do ułożenia kostki brukowej może być wykonana ze żwiru lub mieszanki piasku. Jeśli chcesz mieć pewność, że układanie kostki brukowej będzie odpowiednie warto zlecić prace specjalistom.

Jaki materiał pod kostkę? Piasek czy żwir?

Odpowiednia podbudowa pod kostkę brukową ma olbrzymie znaczenie dla jej stabilizacji. Dlatego warstwy podbudowy nawierzchni powinny być wykonane z dobrze dobranego materiału. Jak już wspominaliśmy, może to być piasek lub drobny żwir. 

Trudno jednoznacznie określić co będzie lepsze do zapewnienia kostce brukowej stabilności, ponieważ wszystko zależy od tego, w jakim celu będzie ona używana:

  • w przypadku kostki pod chodniki i parkingi lepszy będzie żwir, który charakteryzuje się dobrymi właściwościami stabilizującymi przy dużych obciążeniach. Niestety jest on znacznie droższy od piasku;
  • zwykły piasek będzie za to odpowiedni pod kostkę na opaskę wokół domu, patio lub ścieżki na działce.

Jaki rodzaj piasku pod kostkę brukową?

Do prawidłowego ułożenia kostki, grubość warstwy piasku powinna wynosić ok. 2-5 cm. Dobrym wyborem będzie np. piasek podsypkowy o ziarnistości ok. 2-4 mm. Odpowiedni piasek do układania warstw podbudowy dostaniesz m.in. w firmach oferujących materiały sypkie i układanie kostki brukowej.

Jaki typ żwiru będzie najlepszy pod kostkę?

Jeśli planujesz kostkę w miejscu mocno eksploatowanym, możesz użyć podsypki żwirowej. Do jej ułożenia należy użyć żwiru o granulacji 1-4 mm, ponieważ ze względu na swoją gęstość nie jest łatwo wymywana przez wodę i jest doskonałą alternatywą dla piasku podczas układania kostki w warunkach zimowych.

Co pod kostkę piasek czy żwir – podsumowanie

Wykonanie kostki brukowej wymaga dopilnowania, aby pod nią znalazł się odpowiedni rodzaj podsypki, która zapewni stabilizację. Odpowiednia podbudowa powinna być wykonana z piasku lub żwiru oraz mocno ubita, aby kostka się nie zapadała. Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz zakupić specjalistyczne materiały sypkie, sprawdź ofertę naszej firmy. Profesjonalnie również zajmujemy się układaniem kostki brukowej.

Chcesz zlecić roboty ziemne? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.