Drenaż opaskowy domu - Jak głęboko go wykonać, by spełniał swoje zadanie?

Budowa domu wiąże się z zadbaniem o wiele kluczowych kwestii, które będą miały wpływ na późniejsze użytkowanie budynku. Jedną z nich jest odpowiednie wykonanie drenażu opaskowego. Pomoże to uniknąć m.in. zalewania piwnic oraz zawilgocenia fundamentów. Kiedy warto zdecydować się na drenaż wokół domu? Jak głęboko wykonać drenaż opaskowy? Jakie roboty ziemne należy wykonać pod ułożenie rur drenarskich? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Przygotowanie terenu do ułożenia drenażu opaskowego

Do czego służy drenaż opaskowy? 

Drenaż opaskowy to skuteczny sposób na walkę z nadmiarem wody na działce. Drenaż opaskowy wokół domu służy do odprowadzania nadmiaru wody z powierzchni terenu wokół budynku, aby zapobiec uszkodzeniom fundamentów lub innym problemom związanym z wodą, takim jak wilgoć w piwnicy. 

Drenaż opaskowy składa się z rury drenażowej, która jest ułożona wokół fundamentów budynku i zakopana pod ziemią, oraz z otworu odpływowego, przez który woda może odpływać do studzienki zbiorczej.

Wody gruntowe i inne kłopoty – kiedy wykonanie drenażu jest niezbędne?

Wykonanie drenażu opaskowego jest konieczne, jeśli mamy do czynienia ze zbyt wysokim poziomem wód gruntowych. Drugim powodem jest warstwa gruntu o niskiej przepuszczalności, która zatrzymuje wodę opadową na wysokości fundamentów. 

Szczególnie ważne jest wykonanie drenażu wokół ław fundamentowych w niestandardowym terenie. Gdy dom stoi na zboczu, możliwe jest zatrzymywanie spływającej wody wzdłuż ścian fundamentowych. Jeśli wody gruntowe znajdują się poniżej fundamentów, a dom postawiony jest na gruncie przepuszczalnym, drenaż opaskowy nie jest konieczny.

Układanie drenażu opaskowego

Sposób wykonania drenażu opaskowego zależy od przepuszczalności gruntu. W przypadku gleb przepuszczalnych cała operacja jest dużo łatwiejsza. Poniżej objaśniamy jak wykonuje się drenaż:

  • Po wykonaniu robót ziemnych związanych z wykopem na dnie układa się obsypkę drenarską, na niej rury, które zasypujemy wokół obsypką. Całość przykrywamy gruntem rodzimym.
  • Jeśli grunt jest nieprzepuszczalny, wykonanie drenażu jest bardziej skomplikowane. Wzdłuż ściany fundamentowej trzeba najpierw wykonać drenaż płaszczyznowy. W tym celu montuje się na ścianie fundamentowej izolację przeciwwilgociową potem warstwę izolacji ze styropianu i warstwę drenażową, która ułatwi spływanie wody wzdłuż ściany i przyspieszy jej osuszanie. 
  • Całość zabezpiecza się tkaniną filtracyjną, czyli zazwyczaj geowłókniną, którą układa się również na dnie wykopu. Stanowi ona filtr zatrzymujący płynące z wodą drobinki gruntu, które mogłyby zatkać rury perforowane. 
  • Na niej, w warstwie obsypki filtracyjnej, umieszcza się rurę drenarską i zabezpiecza ją geowłókniną. Obsypkę filtracyjną wykonujemy z materiału średnicy minimum 16 mm, który zapewni swobodny przepływ wody. Może to być żwir rzeczny, otoczaki albo keramzyt. 
  • Aby do drenażu mogła dopłynąć woda opadowa, należy na powierzchni terenu wykonać opaskę żwirową wokół całego budynku i tuż przy jego ścianach. 

W oby przypadkach należy pamiętać o odpowiedniej średnicy rur drenarskich, tylko wtedy swobodnie poradzą sobie z wodą wokół domu.

Układanie rur drenarskich – jak głęboko wykonać drenaż opaskowy?

Jak już pisaliśmy, drenaż opaskowy służy do odprowadzania zebranej wody. Aby spełniał swoje zadanie, system rur drenarskich powinien być na odpowiedniej głębokości. Aby system spełniał swoje założenia, rury drenażu opaskowego powinny znajdować się mniej więcej na poziomie ławy fundamentowej. Pomoże to obniżyć zwierciadło wody gruntowej poniżej fundamentów.

Gdzie wykonać odprowadzenie wód gruntowych?

Kolejny ważnym aspektem podczas tworzenia systemu drenarskiego jest odprowadzenie zebranej wody. 

Nadmierne ilości wody można odprowadzać m.in. do:

  • Studzienki kanalizacyjnej – kanalizacji deszczowej
  • Studzienki drenarskiej – zbiorcze
  • Studzienki rewizyjnej
  • Zbiorników wodnych i rowów melioracyjnych

Aby odprowadzać wodę do kanalizacji wody deszczowej, trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenie od organów państwowych.

Głębokość drenażu opaskowego – podsumowanie

Jeśli woda gruntowa zalega na Twojej działce, konieczne będzie wykonanie drenażu opaskowego. Obniżenie poziomu wód sprawi, że woda nie będzie zagrażała fundamentom Twojego domu. Pamiętaj jednak, żeby drenaż opaskowy dostosować do rodzaju gruntu oraz wykonać go na odpowiedniej głębokości. Tylko wtedy cały system poradzi sobie z obniżeniem wód gruntowych.

Chcesz zlecić roboty ziemne? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.