umocnienie skarpy geokratą, obsadzanie skarp

Geokrata - co to jest? Gdzie stosować? Jak montować?

Zastosowanie geokraty jest wszechstronne. Doskonale sprawdza się we wszelkich pracach drogowo-ziemnych. Geokrata służy do wzmocnienia podłoża i jest ceniona przez wiele branż. Geokraty występują w różnych wymiarach, różniąc się materiałem wykonania oraz przeznaczeniem. Sprawdź, co należy o nich wiedzieć i jaki produkt wybrać do określonych prac ziemnych.

Geokrata – zastosowanie

Geokrata nosi inne nazwy takie jak geokomórka czy geosiatka komórkowa. Komórkowa struktura przypomina charakterystyczny plaster miodu, który pełni funkcję wzmacniającą (zwiększa nośność podłoża) i stabilizującą. Perforowane ścianki geokraty umożliwiają dobrą stabilność, dzięki zwiększonemu kątowi tarcia.

Geokrata potrzebna będzie do prac związanych z budową dróg, ścieżek leśnych, ogrodów, placów, boisk, podbudów, murów oporowych, itp. Geokrata stosowana jest do wzmacniania słabych podłoży gruntowych, stromych skarp i zboczy, ubezpieczaniu rzek, kanałów oraz zbiorników wodnych, a także do budowy nasypów, systemów drenażowych i dróg tymczasowych przy obiektach budowlanych.

Geokratę komórkową można również wykorzystać przy tworzeniu ogrodów dachowych. Jej zadaniem jest poprawienie estetyki trudnych do zagospodarowania obszarów posesji. Geokratę można wypełnić humusem i zasadzić ciekawą roślinność.

Geokrata – zalety

Geokrata ma wiele zalet, między innymi:

  • nie ulega biodegradacji,
  • jest odporna na trudne warunki atmosferyczne,
  • wyróżnia się trwałością i długowiecznością,
  • możliwość zastosowania wielu wypełniaczy (np. betonu, kruszywa, trawy),
  • zmniejszenie osiadania, które spowodowane jest naturalnym zagęszczeniem,
  • ograniczenie przesunięć zamkniętego w geokomórkach materiału,
  • poprawia wytrzymałość drogi.

Jak montować geokratę?

Układanie geokraty to nic innego jak roboty w ziemi. Bardzo ważną kwestią jest ułożenie geokraty w taki sposób, by jak najlepiej spełniała swoją funkcję.

Etapy montażu geokraty:

  1. Wytyczenie obszaru według projektu.
  2. Rozłożenie pierwszej sekcji geokraty: po rozciągnięciu siatki należy unieruchomić ją za pomocą szpilek kotwiących, prętów zbrojeniowych.
  3. Rozłóżenie następnej sekcji tak, aby jej krawędzie przylegały do pozostałych sekcji.
  4. Połączenie sekcji poprzez pneumatyczne zszywarki.
  5. Kiedy połączenia są wykonane należy wypełniać geokratę materiałem zasypowym.

Pamiętajmy, że układanie geokraty na każdym obszarze może wyglądać inaczej. Warto posługiwać się wytycznymi producenta.

Geokrata parkingowa

Użycie geokraty przy budowie parkingów jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Oprócz korzyści związanych z użytkowaniem, spełnia funkcje estetyczne. Geokrata na parkingach jest niesamowicie odporna na wysokie temperatury oraz na promieniowanie UV. Nie zniszczy się pod wpływem ruchu ciężkich pojazdów. Tam, gdzie występuje geokrata, można zasiać trawę odporną na zagniecenia.

Geokrata na skarpy

Geokrata idealnia sprawdza się do wzmacniania skarp oraz nasypów. Dzięki jej zastosowaniu można posadzić różnorodną roślinność czy wyłożyć ją kamieniami. Geokrata na skarpy wzmacnia i stabilizuje podłoże. Zabezpieczenie przeciwerozyjne zapobiega erozji gruntu, a używanie wysokiej jakości warstwy geokraty korzystnie wpływa na stateczność.

Geokrata drogowa

Geokrata drogowa zapewnia przenoszenie oraz redukcję nadmiernych obciążeń występujących w większości sieci drogowych. Punktowe zgrzewanie preferowanych taśm pozwala uzyskać określone formy, wysokości, szerokości i grubości krat. Główne obszary zastosowania geokraty drogowej to nawierzchnie drogowe o różnej specyfice, podłoża słabonośne, zróżnicowane podjazdy, obszary pozamiejskie bądź parkingi.

Geokrata na podjazd

Geokratę warto stosować na podjazd z kilku powodów. Jest trwała i wytrzymała na nacisk oraz obciążenie. Wypełnienie geokraty kruszywem dodatkowo uodporni na natężony ruch ciężkich pojazdów. Geokrata jest wodoprzepuszczalna, co pozwala na wsiąkanie wody deszczowej w glebę. Dzięki temu nie będą tworzyć się kałuże.

Geokrata ma wiele zastosowań. Jest bardzo ciekawą alternatywą do betonowych bloczków. Jej montaż nie jest trudny i doskonale sprawdza się w wielu branżach. Geokraty to nie tylko estetyczne rozwiązanie, ale również bardzo praktyczne i wytrzymałe.

Interesuje Cię profesjonalne ułożenie geokraty? Roboty ziemne tego typu możesz zlecić naszej firmie. Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami teraz

Masz pytania?

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.