Ile kosztuje wyburzenie domu w 2024? Jakie są procedury i ile kosztuje rozbiórka?
Wybrano idealną działkę na budowę wymarzonego domu, lecz problemem jest już jej zabudowanie. W takiej sytuacji, aby dostosować teren działki do własnych potrzeb, konieczne będzie wyburzenie istniejącego budynku. Jeśli planujesz prace rozbiórkowe, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego jaki jest koszt wyburzenia oraz jakie formalności należy spełnić do rozbiórki obiektu.
Ile kosztuje wyburzenie domu w 2024 roku?
- Wyburzanie ścian działowych wykonanych z cegły do 20 cm – od 90 do 116 zł/m2 brutto
- Wyburzanie ścian nośnych z cegły – od 150 do 170 zł/m2 brutto
- Wyburzanie ścian z betonu lub żelbetu – od 450 do 515 zł/m2 brutto
- Rozbiórka ścian z karton-gips – od 50 do 75 zł/m2 brutto
Na czym polega rozbiórka budynku?
Według art. 3 pkt 7 Prawa budowlanego wyburzenia i rozbiórki są to prace budowlane, których celem jest demontaż oraz usunięcie z danego terenu wybranych budynków lub tylko ich części. Wyburzenie obiektów znajdujących się na terenie działki mogą wymagać spełnienia konkretnych przepisów. Wyburzenie i rozbiórka budynku gospodarczego może być wykonana samodzielnie lub zlecona specjalistom, posługującym się ciężkim sprzętem.
Czy do samodzielnej rozbiórki domu konieczne jest uzyskanie pozwolenia?
Przeprowadzenie rozbiórki obiektu budowlanego może, lecz nie musi wymagać spełnienia konkretnych formalności. Wyburzenie domu i każdego innego budynku podlega bowiem pod ustawę z 7 lipca 1994 r. o Prawie Budowlanym. Bez konieczności uzyskania dodatkowych dokumentów można rozebrać budynki, które nie wymagały pozwolenie podczas budowy. Drugą kategorię stanowią budynki, przy których pracę wymagają jedynie zgłoszenia w odpowiednim urzędzie. Dotyczy to zabudowań znajdujących się przynajmniej 1 m od działki i nie wyższych niż 8 m.
W przypadku rozbiórki budynków wyższych niż 8 metrów konieczne będzie uzyskanie specjalnego pozwolenia. Będzie się to wiązało z wizytą w urzędzie oraz wypełnieniem wielu formularzy. W tym przypadku również cena rozbiórka wzrośnie, ponieważ uzyskanie pozwolenia wymaga wpłaty oraz koniecznie będzie zatrudnienie kierownika rozbiórki.
Jak zabrać się za wyburzanie domu?
Wyburzanie domu jest zadaniem wymagającym odpowiedniego planowania i wykonania. Składa się one zarówno z prac wewnętrznych, rozbiórki elementów nośnych, jak i prac zewnętrznych. Oto kilka kroków, które należy podjąć, aby skutecznie wyburzyć dom:
- Przygotowanie planu – przede wszystkim musisz przygotować plan rozbiórki, który obejmuje wszystkie elementy, takie jak narzędzia, maszyny, materiały i personel. Plan powinien obejmować także dokładne instrukcje dotyczące bezpieczeństwa oraz chronienia okolicznych budynków, linii energetycznych, drzew itp.
- Uzyskanie wymaganych zezwoleń – zanim rozpoczniesz wyburzanie, musisz uzyskać odpowiednie zezwolenia od władz lokalnych.
- Wybór odpowiedniej firmy budowlanej – wybierz odpowiednią firmę, która specjalizuje się w wyburzeniach i rozbiórce. Rozbiórka wymaga odpowiedniego doświadczenia i sprzętu, dlatego upewnij, że wybrana firma jest w stanie to zapewnić.
- Bezpieczeństwo – przed rozpoczęciem wyburzenia należy zapewnić pracownikom odpowiednie środki bezpieczeństwa, takie jak hełmy, kamizelki odblaskowe, rękawice ochronne itp. Pracownicy muszą być dobrze przeszkoleni i świadomi ryzyka związanego z wyburzaniem.
- Wyburzanie – wyburzanie należy rozpocząć od wyższych części budynku, usuwając dach, wyburzając ściany działowe i inne elementy, aż do poziomu gruntu. Konieczne jest utrzymywanie porządku i usuwanie gruzu na bieżąco.
- Usunięcie gruzu – po wyburzeniu budynku konieczne jest usunięcie gruzu i oczyszczenie terenu.
Wyburzanie domu jest procesem wymagającym zaangażowania odpowiednich specjalistów i narzędzi. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo pracowników, jak i osób znajdujących się na terenie rozbiórki.
Jaki jest koszt rozbiórki domu jednorodzinnego?
Cena wyburzenia domu to kwestia, która na pewno zainteresuje każdego, kto planuje rozbiórkę zabudowań pod budowę nowego domu. Zainteresowanych musimy poinformować, że koszt prac rozbiórkowych może być bardzo różny. Uśredniony koszt rozbiórki budynku na działce budowlanej może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od rodzaju prac, jakie będą wymagane.
Wynajem maszyn, robocizna, wywóz gruzu – wszystko, co składa się na cenę wyburzania budynków
Jak już wspomnieliśmy cena wyburzenia i rozbiórki może być bardzo różna. Wpływa na nią wiele czynników, na których część możemy mieć pewien wpływ. W pewnych sytuacjach bowiem można tak pokierować planem rozbiórki, aby zmniejszyć ostateczną cenę prac.
Szczegółowo koszty rozbiórki zależy przede wszystkim od takich kwestii jak:
- Zakres prac – niektóre budynki będą wymagały bardziej zaawansowanych prac oraz wynajęcia bardziej specjalistycznego sprzętu.
- Formalności – inny będzie koszt przy zgłoszeniu rozbiórki a inny podczas uzyskiwania pozwolenia.
- Wielkość budynku – im większy budynek, tym więcej prac należy wykonać.
- Rodzaj materiałów budowlanych, z jakich wykonano dom – budynki wykonane z betonu zbrojonego trudniej wyburzyć, przez co koszt jest większy niż przy rozbiórce domu drewnianego.
- Cena firmy rozbiórkowej – na ostateczny koszt robót budowlanych wpływa również cena robocizny.
Ile kosztuje wyburzenie domu – podsumowanie
Jeśli kupiłeś działkę z zabudowaniami i chcesz rozpocząć budowę nowego domu, konieczna będzie rozbiórka starego domu, który znajduje się już na posesji. Rozbiórkę budynku należy zacząć od przygotowania niezbędnych formalności takich jak zgłoszenie prac lub pozwolenie. Jeśli szukasz odpowiedniej firmy, która zajmuje się wyburzeniem i rozbiórką, możesz skorzystać z usług naszej firmy. Skontaktuj się z nami i poznaj wycenę prac.