Ile kosztuje wykopanie studni głębinowej w 2024 roku?

Własna studnia głębinowej budowana jest w dwóch przypadkach. Gdy działka znajduje się na terenach, gdzie nie ma dostępu do wodociągów lub gdy właściciele chcą zaoszczędzić na rachunkach za wodę pitną. Jesteś ciekaw czy prywatna studnia wiercona faktycznie pozwala zmniejszyć rachunki? Jakie inne zalety ma studnia? Ile kosztuje wywiercenie własnej studni głębinowej? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

ile kosztuje wykopanie studni głębinowej

Ile kosztuje wiercenie studni w 2024 roku?

Zgodnie z aktualnymi informacjami wiercenie studni w 2024 roku kosztuje średnio:

  • Ręczne wiercenie studni wynosi ok. 150-300 zł za metr odwiertu
  • Koszt wiercenia studni głębinowej przy pomocy wiertnicy to od 280 do nawet 400 zł za m.b
  • Wiercenie studni abisynki kosztuje około 70-90 zł za mb
  • Średni koszt wiercenia studni głębinowej 30 m to około 6500-8500 zł

Oczywiście to tylko średnie stawki. Wszystko zależy od ekipy realizującej pracę oraz czynników zależnych. O nich dowiesz się więcej poniżej.

Jakie koszty wchodzą w skład wiercenia studni głębinowej?

Zacznijmy od tego, jakie konkretnie koszty wchodzą w wybudowanie studni. Na cały proces składa się kilka wydatków, które kształtują całkowity koszt za metr studni. Oto najważniejsze z nich:

  • Odwiert – cena wywiercenia studni waha się pomiędzy 200 a 350 zł za metr bieżący. To jak głęboki powinien być odwiert, określa ukształtowanie terenu i zasobności wód gruntowych. Zazwyczaj głębokość studni głębinowych to ok. 20 m. W skrajnych przypadkach może to być nawet 60 m. Im większa głębokość odwiertu, tym drożej.
  • Koszty pompy głębinowej – pompa głębinowa to serce każdej studni, bez niej czerpanie wody nie byłoby możliwe. Wybierając odpowiednią pompę, warto kierować się jej parametrami i wybrać renomowanego producenta, by nie płacić za kosztowne naprawy. 
  • Zbiornik hydroforowy – odpowiada za magazynowania wody i utrzymywania jej właściwego ciśnienia w instalacji. W tym przypadku również polecamy postawić na renomowanych i sprawdzonych producentów. 
  • Rury osłonowe i filtry – niezbędne akcesoria, których celem jest dbanie o dobrą jakość wody. Cena może zależeć od średnicy rury osłonowej i jakości filtrów.
  • Robocizna – wybór odpowiedniej ekipy robotników zapewni dobrze przeprowadzone odwierty. Roboty ziemne to również ważna kwestia, od której zależy przyszłe funkcjonowanie studni.

Ile więc łącznie może kosztować wykopanie studni głębinowej? Finalna cena studni może wynieść ok. 6-7 tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że koszt wiercenia studni może się wahać zależnie od jej lokalizacji.

Czy budowa przydomowej studni głębinowej się opłaca?

Wiesz już orientacyjnie, ile kosztuje budowa studni głębinowej. Czy więc w porównaniu do podłączenia sieci wodociągowej będzie to opłacalne? Pamiętaj, że podciągnięcie miejskiej sieci wodociągowej również kosztuje. Cena za metr wygląda podobnie jak cena wiercenia studni. Do kosztów należy doliczyć również przygotowanie planu przyłącza.

Stając przed wyborem pomiędzy miejskim przyłączem a własnym ujęciem wody z wód głębinowych, wymaga również wzięcia pod uwagę kosztu wody. Podłączenie do sieci wodociągowej może okazać się tańszym wyborem, jeśli pobór wody jest niewielki. W przypadku gdy woda używana będzie również do podlewania ogrodu lub prac rolnych jej koszt może okazać się znacznie większy. W takiej sytuacji ogólna cena wody wyjdzie niższa, a inwestycja wiercenia studni szybko się zwróci.

Czy pozwolenie wodnoprawne i inne dokumenty również kosztują?

Cena studni głębinowej to również koszty wszelkich urzędowych formalności. Niezależnie od rodzaju studni należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Uzyskanie tego dokumentu w celu wiercenia studni głębinowych to koszt ponad 200 zł. Uzyskanie tego dokumentu jest konieczne w przypadku gdy studnia będzie głębsza niż 30 m.

W jaki sposób zaoszczędzić na budowie studni?

Koszt studni głębinowej może być różny i zależy od wielu czynników. Jak więc można obniżyć koszt studni? Stanowczo odradzamy próby cięcia kosztów budowy oraz oszczędzaniu na zakupie pompy głębinowej. Są to bardzo ważne kwestie, od których zależy wydajność studni. Jedyną szansą na zmniejszenie ewentualnych kosztów wykonania jest wcześniejsze badanie hydrologiczne warstwy wodonośnej. Pozwoli ono na idealne zlokalizowanie studni i zminimalizowanie kosztów odwiertów na oślep.

Komu najlepiej zlecić odwiert studni głębinowej?

Jeśli zdecydowałeś się na wykonanie odwiertu studni, warto jej realizację zlecić odpowiednim fachowcom. Tylko dobrze wykonane roboty ziemne mogą zapewnić jej komfortowe i bezproblemowe użytkowanie. Jeśli szukasz firmy, która wykona prace ziemne na twojej działce, zapoznaj się z naszą ofertą. Wykonamy dla Ciebie wykopu i odwierty niezależnie od średnicy studni.

Jaka jest ostateczna cena wiercenia studni?

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej czynniki, ostateczny koszt wykonania studni może być bardzo różny. Podsumowując jednak wszystkie zmienne, aby wykonać studnię głębinową, należy przygotować mniej więcej kilkanaście tysięcy złotych.

Podsumowanie – Czy warto zdecydować się na studnię głębinową?

Wiesz już, jak wygląda przybliżony koszt budowy studni. Jeśli zastanawiasz się, czy realizacja studni głębinowej będzie dla ciebie opłacalna, koniecznie przeanalizuj cenę wykonania studni oraz własne zapotrzebowanie na wodę. Zdarza się, że wykonanie studni może się nie opłacać. Czasami jednak, pomimo ceny za metr odwiertu i koszt pompy eksploatacja i instalacji studni głębinowej okaże się tańsza. Pamiętaj, że wybór studni głębinowej znajduje szczególne zastosowanie w gospodarstwach rolnych, sadach czy plantacjach.

Studnie wiercone głębinowe wymagają dobrze wymaganych odwiertów i innych prac ziemnych dlatego jeśli szukasz odpowiedniej firmy, która może je dla Ciebie wykonać, skontaktuj się z nami.

Chcesz zlecić roboty ziemne? Skontaktuj się z nami!

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.