Ile kosztuje wykopanie studni głębinowej?

Własna studnia głębinowej budowana jest w dwóch przypadkach. Gdy działka znajduje się na terenach, gdzie nie ma dostępu do wodociągów lub gdy właściciele chcą zaoszczędzić na rachunkach. Jesteś ciekaw czy prywatna studnia wiercona faktycznie pozwala zmniejszyć rachunki? Ile kosztuje wywiercenie własnej studni głębinowej? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

ile kosztuje wykopanie studni głębinowej

Jakie koszty wchodzą w skład wiercenia studni głębinowej?

Zacznijmy od tego, jakie konkretnie koszty wchodzą w wybudowanie studni. Na cały proces składa się kilka wydatków. O to najważniejsze z nich:

  • Odwiert – cena wywiercenia studni waha się pomiędzy 200 a 350 zł za metr. To jak głęboki powinien być odwiert, określa ukształtowanie terenu i zasobności wód gruntowych. Zazwyczaj głębokość studni głębinowych to ok. 20 m. W skrajnych przypadkach może to być nawet 60 m. 
  • Pompa głębinowa – serce każdej studni, bez niej czerpanie wody nie byłoby możliwe. Wybierając odpowiednią pompę, warto kierować się jej parametrami i wybrać renomowanego producenta, by nie płacić za kosztowne naprawy. 
  • Zbiornik hydroforowy – odpowiada za magazynowania wody i utrzymywania jej właściwego ciśnienia w instalacji. W tym przypadku również polecamy postawić na renomowanych i sprawdzonych producentów. 
  • Rury osłonowe i filtry
  • Robocizna – wybór odpowiedniej ekipy robotników zapewni dobrze przeprowadzone odwierty. Roboty ziemne to również ważna kwestia, od której zależy przyszłe funkcjonowanie studni.

Ile więc łącznie może kosztować wykopanie studni głębinowej? Finalna cena studni może wynieść ok. 6-7 tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że koszt wiercenia studni może się wahać zależnie od jej lokalizacji.

Czy budowa przydomowej studni głębinowej się opłaca?

Wiesz już orientacyjnie, ile kosztuje budowa studni głębinowej. Czy więc w porównaniu do podłączenia sieci wodociągowej będzie to opłacalne? Pamiętaj, że podciągnięcie miejskiej sieci wodociągowej również kosztuje. Cena za metr wygląda podobnie jak cena wiercenia studni. Do kosztów należy doliczyć również przygotowanie planu przyłącza.

Stając przed wyborem pomiędzy miejskim przyłączem a własnym ujęciem wody, należy również wziąć pod uwagę koszt wody. Podłączenie do sieci wodociągowej może okazać się tańszym wyborem, jeśli pobór wody jest niewielki. W przypadku gdy woda używana będzie również do podlewania ogrodu lub prac rolnych jej koszt może okazać się znacznie większy. W takiej sytuacji ogólna cena wody wyjdzie niższa, a inwestycja wiercenia studni szybko się zwróci.

W jaki sposób zaoszczędzić na budowie studni?

Koszt studni głębinowej może być różny i zależy od wielu czynników. Jak więc można obniżyć koszt studni? Stanowczo odradzamy próby cięcia kosztów budowy oraz oszczędzaniu na zakupie pompy głębinowej. Są to bardzo ważne kwestie, od których zależy wydajność studni. Jedyną szansą na zmniejszenie ewentualnych kosztów wykonania jest wcześniejsze badanie hydrologiczne warstwy wodonośnej. Pozwoli ono na idealne zlokalizowanie studni i zminimalizowanie kosztów odwiertów na oślep.

Komu najlepiej zlecić odwiert studni głębinowej?

Jeśli zdecydowałeś się na wykonanie odwiertu studni, warto jej realizację zlecić odpowiednim fachowcom. Tylko dobrze wykonane roboty ziemne mogą zapewnić jej komfortowe i bezproblemowe użytkowanie. Jeśli szukasz firmy, która wykona prace ziemne na twojej działce, zapoznaj się z naszą ofertą.

Podsumowanie – czy warto zdecydować się na studnię głębinową?

Wiesz już, jak wygląda przybliżony koszt budowy studni. Jeśli zastanawiasz się, czy będzie to dla ciebie opłacalne, koniecznie przeanalizuj cenę wykonania studni oraz własne zapotrzebowanie na wodę. Zdarza się, że wykonanie studni może się nie opłacać. Czasami jednak, pomimo ceny za metr odwiertu i koszt pompy eksploatacja i instalacji studni głębinowej okaże się tańsza. Pamiętaj, że wybór studni głębinowej znajduje szczególne zastosowanie w gospodarstwach rolnych, sadach czy plantacjach.

Chcesz zlecić roboty ziemne? Skontaktuj się z nami!

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.