Ile kosztuje wyrównanie terenu w 2024? Od czego zależy cena?

Równanie terenu to jedna z usług robót budowlanych. Teren działki budowlanej zazwyczaj wymaga odpowiedniego przygotowania, które dostosuje jej powierzchnię do konkretnej konstrukcji, którą chcemy na niej postawić. Na czym polega niwelacja i ile kosztuje wyrównanie terenu? Co wpływa na ogólną cenę niwelowania terenu?

Ile kosztuje wyrównanie terenu

Ile kosztuje wyrównanie terenu w 2024 roku?

Cena wyrównania terenu kształtuje się w przedziale 5,04 – 7,06 zł/m2 brutto. Koszt jest uśredniony dla całej Polski.

Kiedy przeprowadzić niwelację terenu na działce budowlanej?

Niwelacja terenu na działce budowlanej powinna być przeprowadzona przed rozpoczęciem prac budowlanych. Niwelacja polega na wyrównaniu terenu do wymaganego poziomu, co jest niezbędne do zapewnienia stabilności fundamentów budynku oraz poprawnego wykonania prac budowlanych. 

Niwelację terenu należy wykonać przed rozpoczęciem prac budowlanych, aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z koniecznością wykonywania dodatkowych prac niwelacyjnych w trakcie budowy. Jeśli na działce znajdują się już jakieś stare zabudowania, przygotowanie terenu powinno obejmować również ich wyburzenie i rozbiórkę.

Jak przebiegają prace ziemne podczas równania terenu?

Teren działki budowlanej zazwyczaj nie jest zbyt równy. Aby doprowadzić go do użyteczności, należy wykonać kompleksowe roboty ziemne, na które składa się kilka etapów prac. Na czym polega niwelacja terenu krok po kroku?

  • Prace geodezyjne – najpierw trzeba ustalić, poziom terenu, do jakiego należy wyrównać ziemię. W tym celu należy zmierzyć wysokości poszczególnych punktów terenu za pomocą odpowiedniego sprzętu pomiarowego.
  • Następnie trzeba określić, która część działki wymaga wyrównania terenu i gdzie znajdują się nadmiarowe lub brakujące warstwy ziemi. Można to zrobić za pomocą mapy docelowego poziomu terenu oraz mapy aktualnego stanu terenu.
  • Prace ziemne – kolejnym krokiem jest przeniesienie nadmiaru z miejsc, gdzie jest ona niepotrzebna, na miejsca, gdzie jej brakuje. Można to zrobić za pomocą koparek lub innego odpowiedniego sprzętu.
  • Wyrównanie terenu – po przeniesieniu nadmiaru ziemi trzeba wyrównać teren za pomocą odpowiedniego sprzętu. Można to zrobić za pomocą walca lub innego odpowiedniego urządzenia do niwelacji terenu.
  • Sprawdzenie poziomu terenu – po wyrównaniu terenu należy sprawdzić, czy osiągnięto pożądany poziom, i ewentualnie poprawić efekt prac niwelacyjnych, jeśli to konieczne.
  • Uzyskanie pozwolenia na budowę – jeśli dokonanie niwelacji terenu zostało wykonane zgodnie z wymaganiami, można uzyskać pozwolenie na budowę od odpowiednich władz.

Od czego zależy koszt niwelacji działki pod budowę domu?

Koszt niwelacji terenu działki będzie zależał od wielu czynników, takich jak:

  • Wielkość działki – im większa działka, tym więcej ziemi trzeba będzie przenieść, a prace niwelacji terenu będą droższe.
  • Poziom trudności prac – jeśli teren budowy jest bardzo nierówny lub trudno dostępny, ukształtowanie tereny może być bardziej skomplikowane i wymagać więcej czasu i pieniędzy.
  • Rodzaj sprzętu potrzebnego do prac – do niwelacji terenu, wymagany może być odpowiedni sprzęt. Jeśli będzie trzeba go wynająć, koszt może być wyższy.
  • Odległość od firmy – jeśli niwelację terenu przeprowadza się daleko od firmy, może to sprawić wzrost kosztów za dojazd sprzętu i pracowników.

Trudno jest podać dokładną cenę wyrównania terenu działki, ponieważ będzie ona zależała od wielu indywidualnych czynników. W celu uzyskania szacunkowych kosztów należy skontaktować się z firmą zajmującą się niwelacją terenu. 

Chcesz zlecić roboty ziemne? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.