Ile potrzeba tłucznia na 1 m2? Sprawdź jak obliczyć

Wiele prac budowlanych takich jak układanie kostki granitowej, przygotowywanie podjazdów czy dróg wymaga wykonania specjalnej podsypki z odpowiednio grubej warstwy kruszywa. Jak obliczyć grubość warstwy tłucznia kamiennego potrzebną na 1 m2? Gdzie zamówić tłuczeń oraz inne materiały sypkie? Zapraszamy do arytkułu.

Ile potrzeba tłucznia na 1 m2

Czym dokładnie jest tłuczeń?

Tłuczeń to gruboziarniste naturalne kruszywo, które uzyskuje się przez kruszenie i łamanie skał litych, takich jak skały magmowe, metamorficzne i osadowe. Charakteryzuje się on przede wszystkim szorstką powierzchnią oraz nieregularnymi kształtami, przypominającymi ostrosłupy lub sześciany. Grubość ziaren tłucznia waha się zwykle między 31,5 mm a 63 mm.

Tłuczeń kamienny cechuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie warunków atmosferycznych. Jego właściwości sprawiają, że świetnie sprawdza się jako podpora dla wielu prac budowlanych takich jak podjazdy, układanie kamiennych ścieżek w ogrodzie czy nawet budowa torów kolejowych.

Do czego stosować tłuczeń kamienny?

Tłuczeń kamienny stosowany jest podczas prac takich jak:

  1. Budownictwo: tłuczeń kamienny może być wykorzystywany jako materiał budowlany, między innymi do produkcji betonu i zapraw murarskich.
  2. Drogi i chodniki: przydatny do tworzenia podbudowy drogi, a także do utwardzania powierzchni chodników.
  3. Ogrodnictwo: tłuczeń kamienny może być stosowany jako warstwa drenażowa w ogrodach, zwłaszcza w przypadku gleb o dużej zawartości gliny.
  4. Oczyszczanie wody: tłuczeń kamienny działa jako filtr, który pomaga usunąć zanieczyszczenia z wody.
  5. Dekoracja: tłuczeń kamienny może być wykorzystywany do dekoracji ogrodów, tarasów i innych przestrzeni zewnętrznych.

Tłuczeń kamienny jest wszechstronnym materiałem, który może znaleźć zastosowanie w wielu różnych dziedzinach.

Od czego zależy grubość warstwy tłucznia?

Grubość warstwy tłucznia, jaka jest potrzebna na 1 m2 zależy w dużej mierze od tego, w jakim celu chcemy go zastosować. Więcej warstw tłucznia kamiennego potrzebnych będzie do utwardzania luźnego gruntu pod drogi lub kolej natomiast mniej cm potrzeba na zwykły podjazd pod domem czy kostkę brukową na ścieżce w ogrodzie. Na przykład dla zwykłego podjazdu czy ścieżki wystarczy warstwa ok. 20 cm, a duże nasypy kolejowe, które muszą wytrzymać olbrzymi ciężar, potrafią mieć nawet ponad metr grubości.

Jak obliczyć ile potrzeba tłucznia na 1 m2 pod kostkę brukową, podjazd itp.

Wiedza ile centymetrów potrzeba wysypać na podjazd nie jest jednak odpowiedzią ile kg materiału zamówić. Na szczęście obliczenie ile potrzeba tłucznia na 1 m2 nie jest takie trudne. Po pierwsze musisz znać powierzchnię, na jakiej chcesz usypać dany materiał sypki. Gdy już będziesz znać metraż, musisz pomnożyć go przez grubość. Na koniec musisz jeszcze pomnożyć tę liczbę przez współczynnik zagęszczenia. Dla przykładu dla 1 m2 przy założeniu, że grubość warstwy to 20 cm, współczynnik zagęszczenia 1,3, a waga metra sześciennego 1,7t.

1m2 x 0,2m = 0,2m3

0,2 m3 x 1,3 = 0,26 m3

0,26 m3 x 1,7 = 0,44t

Do wysypania podłoża z tłucznia na 1 m2 potrzeba 0,26 m3 lub 0,44t tego kamienia.

Tłuczeń i inne materiały sypkie 

Jeśli udało Ci się już wyliczyć odpowiednią ilość kg materiału potrzebną do wykonania podjazdu lub innej czynności nie pozostaje nic innego jak znaleźć firmę oferującą sprzedaż tego typu materiałów sypkich.

Dlatego właśnie z myślą o naszych klientach przygotowaliśmy szeroką ofertę różnego rodzaju kruszyw, kamieni, piasku i innych materiałów potrzebnych podczas wszelkich prac budowlanych. Znajdziesz u nas zarówno kamień tłuczeń, otoczaki, żwir, jak również czarnoziem czy humus do ogrodu.

Obliczanie ilości tłucznia – podsumowanie

Grubość warstwy tłucznia kamiennego oraz zagęszczenie należy dostosować do sposobu użytkowania, aby wykonana podsypka nie osiadła np. pod ciężarem auta. Jeśli chcesz poznać cenę tony materiału towaru sypkiego, zapraszamy do kontaktu.

Chcesz zlecić roboty ziemne? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy ocenią klasyfikację gruntów i dobiorą do nich najkorzystniejsze rozwiązanie.

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.