Jak sprawdzić działkę w ewidencji gruntów?

Dane zawarte w ewidencji działek i budynków zawierają wszelkie informacje na temat nieruchomości. Wśród nich znaleźć można m.in. wymiary działki czy dane właściciela. Dane te są dostępne publicznie dla każdego zainteresowanego. Potrzebujesz dane ewidencyjne działki? Dowiedz się, jak sprawdzić działkę w ewidencji gruntów z poniższego artykułu.

Jak sprawdzić działkę w ewidencji gruntów

Kiedy warto sprawdzić nieruchomość w ewidencji gruntów?

Najczęstszym powodem, dla którego sprawdza się dane działki ewidencyjnej, jest jej potencjalny zakup. Nieraz zdarza się, że nabywca znalazł wymarzony grunt, bez namysłu go zakupił i rozpoczął prace ziemne. Po czasie jednak wyszły na jaw różnego rodzaju nieprawidłowości, które utrudniły normalne użytkowanie. 

Przykładem takiej sytuacji może być zakup działki od jednej osoby, gdy w ewidencji widnieje więcej właścicieli gruntu. Możliwość wcześniejszego sprawdzenia do kogo należy działka, pozwala uniknąć tego typu problemów. Oprócz tego rejestr gruntów zawiera wiele innych przydatnych informacji, o których powiemy w dalszej części.

Gdzie można uzyskać informacje z ewidencji gruntów?

Dane na temat nieruchomości są jawne, a ich zarządzaniem zajmuje się Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta właściwe dla danego obrębu ewidencyjnego. Aby otrzymać takie dane, należy zgłosić się do Wydziału Geodezji i Kartografii w odpowiedniej placówce. Oprócz tego niektóre informacje można znaleźć również na Geoportalu Krajowym. Należy pamiętać, że nie wszystkie informacje są łatwo dostępne. Aby otrzymać te najbardziej wrażliwe, jak np. dane właściciela nieruchomości należy wykazać interes prawny.

Jak uzyskać informacje z państwowej ewidencji gruntów?

Aby otrzymać kompleksowe dane z ewidencji gruntów, należy złożyć stosowny wniosek w jednym z wyżej wymienionych urzędów. Wniosek można złożyć w formie elektronicznej lub bezpośrednio w urzędzie. Pamiętaj jednak, że nie każda placówka udostępnia możliwość pozyskania takich informacji elektronicznie. Niezależnie od sposobu proces ten wygląda tak samo i składa się z następujących etapów: wypełnienie formularza, złożenie wniosku, oczekiwanie na informację z urzędu, opłata wypisu, odbiór dokumentów.

Jakie informacje o działce można uzyskać z ewidencji gruntów?

Zakup każdej nieruchomości powinna poprzedzić dokładna analiza jej stanu prawnego. Wszelkie informacje potrzebne do zakupu danej działki znajdziesz w ewidencji. Danymi ewidencyjnymi działki ewidencyjnej są:

Numer Księgi Wieczystej

Jest to ciąg znaków zawierający kod wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego oraz numer nadawany według repertorium ksiąg wieczystych. Numer księgi wieczystej działki pozwala odnaleźć odpowiednią księgę wieczystą, w której zawarte są informacje na temat konkretnej nieruchomości.

Identyfikator działki ewidencyjnej

Inaczej znany jako identyfikator działki ewidencyjnej. Numer działki ewidencyjnej wprowadzony został dla celów statystycznych i określa położenie działki w układzie terytorialnym całego kraju. Numer ewidencyjny działki jest potrzebny np. podczas sprzedaży lub podziału gruntu.

Do kogo należy działka

Danymi ewidencji gruntów jest również to, kto jest właścicielem danej działki. Sprawdzenie właściciela działki jest pomocne, np. podczas jej zakupu.

Wymiary działki i inne informacje

Ewidencja gruntów pozwala również sprawdzić wymiary szukanej działki. Oprócz tego, dane dotyczące działek pozwalają ustalić numer działki oraz lokalizację działki.

Ile kosztuje uzyskanie danych z ewidencji gruntów?

Pozyskanie danych z Państwowej Ewidencji gruntów i budynków nie jest trudne. Ich uzyskanie wiąże się jednak z odpowiednią opłatą. Koszt wypisu z ewidencji zarówno dla działki budowlanej, jak i rolnej to 150 zł za dokument w formie tradycyjnej i 140 zł w formie elektronicznej.

Podsumowanie

Gdy chcesz znaleźć właściciela działki, sprawdzić wymiary danej nieruchomości, adres administracyjny działki lub ustalić jej numer ewidencyjny sięgnij do państwowych informacji. Dane tam zawarte mogą być niezwykle pomocne w przypadku zakupu działki. Pozwolą na kompleksowy audyt i ocenę opłacalności nabycia. Jeśli jednak już kupiłeś działkę i szukasz odpowiedniej firmy, która wykona kompleksowe roboty ziemne lub wyburzanie budynków zerknij na naszą ofertę. Będziemy mogli Ci pomóc.

Chcesz zlecić roboty ziemne? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.