Jak wykopać basen przydomowy? Budowa basenu w ogrodzie – ile kosztuje w 2024?
Basen przydomowy to spore przedsięwzięcie. Dzięki łatwo dostępnym materiałom i technologiom coraz więcej właścicieli decyduje się na jego budowę. Jest to miejsce, gdzie można całkowicie zrelaksować się i odpocząć. Budowa basenu wpływa również na zwiększenie walorów każdej nieruchomości. Sprawdź jak wykopać basen i ile kosztuje jego budowa.
Ile kosztuje budowa basenu w 2024 roku?
W 2024 roku budowa basenu ogrodowego może kosztować od 37 do 40 tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od metrażu, gdzie liczy się za 1 m3 wykopu średnio 35 zł.
Rodzaje basenów ogrodowych
Decydując się na przydomowy basen, musimy opracować jego projekt oraz dostosować technologię. Równie ważna jest lokalizacja, rozmiar, kształt oraz to, z jakich materiałów będzie wykonany. Przy własnym basenie ogrodowym zazwyczaj wybiera się zagłębiony basen odkryty, a najczęściej występujące konstrukcje niecek basenowych to:
- Basen z bloczków betonowych bądź żelbetowy – do budowy wykorzystuje się szalunki. Dzięki takiemu rodzajowi basenu możemy stworzyć nieckę o dowolnym kształcie i wymiarze. Do zalet zaliczamy trwałość oraz indywidualne sposoby wykończenia, natomiast do wad długi okres budowy.
- Basen ze stali – cechy charakterystyczne ogrodowych basenów stalowych to szybka budowa i najdroższa technologia. Jest to basen szczelny, trwały, o różnym kształcie i rozmiarze.
- Niecki z gotowych paneli stalowych bądź polimerowych – dobre rozwiązanie ze względu na wiele możliwości projektowych. Niestety do wyłożenia niecki basenu musimy zastosować tylko i wyłącznie folię basenową.
- Gotowe niecki z żywicy poliestrowej – plusem gotowych niecek jest szybki montaż oraz niska cena. Musimy jednak pamiętać, że występują w ograniczonych kształtach i wymiarach.
Wybór niecki może okazać się trudnym wyborem, ponieważ bierzemy pod uwagę wygodę, cenę, wygląd i rodzaj technologii. Po doborze, według własnych potrzeb, przechodzimy do wykonania wykopu o określonym rozmiarze. Budowę niecki basenowej warto wykonać przy użyciu ciężkiego sprzętu, który ułatwi prace ziemne.
Budowa basenu - ważne informacje
Budowa basenu przydomowego to proces, który najlepiej rozpocząć tuż po zbudowaniu domu. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Unikniemy zniszczeniu zagospodarowanego terenu, ciężki sprzęt nie spowoduje strat w ogródku, zaoszczędzimy czas w dokonywaniu formalności oraz wydatki z ponownym wynajęciem maszyny budowlanej. Gdy planujemy budowę basenu i posiadamy projekt domu jednorodzinnego, dołączamy do niego dokładny projekt zagospodarowania działki wraz z zaznaczeniem basenu. Komplet dokumentów składamy w urzędzie podczas zgłoszenia budowy domu.
Niezwykle istotnym punktem budowy przydomowego basenu jest wybranie odpowiedniego miejsca na jego wykonanie. Miejsce, w którym będzie wykonany basen, musi być odpowiednio nasłonecznione, co spowoduje oszczędności dotyczące ogrzewania wody. W porze letniej będziemy mogli spędzić więcej czasu na słońcu i nie będzie potrzebne podgrzewanie wody. Dobrym rozwiązaniem jest również wykonanie basenu z dala od drzew, ponieważ gdy liście będą opadać, mogą go zanieczyścić.
Niekiedy możemy spotykać się z następującą sytuacją – miejsce, które wybraliśmy, nie jest odpowiednie i powoduje kłopoty związane z wyższym stanem wód. Aby uniknąć takich przypadków, warto sprawdzić stan gruntów przed budową basenu. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wykonana niecka basenu nie jest zbyt blisko wód gruntowych i nie doprowadzi to do zniszczenia konstrukcji.
Etapy budowy basenu – jak wybudować basen w ogrodzie?
Etapy budowy zależą od rodzaju basenu, ale w pewnych kwestią będą się one pokrywać. Przyjrzyjmy się kolejnym krokom na przykładzie basenu z betonu:
- Wykonanie wykopu
- Przygotowanie dna – podsypka żwirowa, na niej zbrojenie stalowe, zalane betonem.
- Wymurowanie niecki basenu
- Tynkowanie ścian oraz instalacja elementów takich jak skimmery, oświetlenie, dysze itp.
- Wykonanie izolacji zewnętrznych ścian basenu i okładziny wewnętrznej w celu zapewnienia szczelności.
- Ostatnim etapem jest przygotowanie terenu wokół i wypełnienie basenu wodą.
Jeśli chcesz zbudować basen w ogrodzie, będziesz potrzebował pomocy specjalistów, którzy zadbają o każdy detal inwestycji. Jednym z najtrudniejszych będzie oczywiście wykonanie wystarczające głębokiego wykopu. Pamiętaj, że tego typu prace ziemne możesz zlecić naszej firmie.
Wykop niecki pod budowę basenu w ogrodzie – na jaką głębokość?
Gdy decyzje i formalności mamy już za sobą, możemy przejść do najważniejszego zadania. Przystępujemy do wykopu pod przydomowy basen. Wykop pod basen i jego wielkość zależy od rozmiaru i rodzaju wybranej niecki basenowej. Idealną maszyną do wykopania basenu będzie koparka gąsienicowa lub kołowa. Operator, posiadając projekt basenu, przystępuje do prac ziemnych. Wynajem sprzętu budowlanego pozwoli nam na szybki proces budowy.
Jakie są zalety przydomowego basenu?
Stacjonarny basen na posesji przynosi nam wiele radości. Jest to miejsce odpoczynku, relaksu, odprężenia. Może być doskonałą zabawą dla dzieci pod opieką dorosłych i miejscem, gdzie możemy zadbać o kondycję fizyczną, trenując pływanie. Montaż basenu jest to również znakomita aranżacja ogródka, co wpływa na atrakcyjność i wartość nieruchomości.
Wykopanie basenu a pozwolenie na budowę
W przypadku budowy basenu powyżej 50 m2 wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Procedura wygląda tak samo, jak w przypadku innych obiektów budowlanych. W Starostwie Powiatowym składamy wniosek o jego wydanie oraz dostarczamy cztery egzemplarze projektu budowlanego. Dodatkowo przygotowujemy oświadczenie o prawie do nieruchomości i mapę działki. Projekt budowlany musi zostać wykonany przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi. Gdy otrzymamy pozwolenie na budowę, możemy przejść do realizacji. W przypadku basenów pozwolenie na budowę jest ważne 3 lata.
Co zrobić jeśli posiadamy standardowy basen poniżej 50 m2? Zgłaszam zamiar budowy basenu i określamy termin rozpoczęcia, zakres robót w ziemi, przedstawiamy szkice oraz rysunki położenia basenu na działce.
Jaki jest koszt budowy basenu ogrodowego?
Wykopanie basenu zależy od jego wielkości, natomiast całkowita budowa wynosi około 40 tysięcy złotych. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju niecki, rozmiaru, kształtu i udogodnień. Jeśli nie wykonamy badań gruntu i okaże się, że w wybranym miejscu występują wysokie wody gruntowe, to również będą większe koszty budowy.
Wysoki stan wód może doprowadzić do osunięcia gruntu pod niecką i spowoduje uszkodzenia. W takim wypadku możemy umieścić basen nieco płycej oraz wykonać podwyższenie, gdzie następnie zostanie wpuszczona niecka. Cena wykonania nasypu gruntowego wynosi średnio 50 zł/m2.
Całkowity koszt basenu przydomowego może dojść do kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowym kosztem może być również budowa prostego basenu z zadaszeniem.
Koszt utrzymania basenu stacjonarnego
Cena budowy basenu to oczywiście nie jest wszystko. W sezonie letnim cena basenów to również ich utrzymanie. Na całość składają się przede wszystkim takie wydatki jak zakup chemii basenowej, praca pompy z filtrem oraz inne koszty takie jak napełnienie wodą basenową czy koszty naprawy basenu. Koszty również będą rosły razem z wielkością basenu.
Utrzymanie dużego basenu będzie stosunkowo droższe niż obiektu o mniejszych rozmiarach. Jeśli planujesz budowę własnego basenu, pamiętaj, żeby również przekalkulować późniejsze koszty.
Koszt basenu stacjonarnego – Podsumowanie
Basen na posesji to niezwykła atrakcja i forma odpoczynku. Wynajem ciężkiego sprzętu budowlanego pod budowę basenu zaoszczędzi czas, jak również zapewni prawidłowe wykonanie wykopu. Naszą specjalnością są wszelkie wykopy, dlatego mają Państwo pewność, że basen będzie wykonany zgodnie z projektem budowlanym. Służymy pomocą i radą w przypadku nietypowych rozwiązań podczas budowy każdego typu basenu.