Minikoparka rozpoczynająca wykop pod basen

Jak wykopać basen i ile kosztuje budowa?

Basen przydomowy to spore przedsięwzięcie. Dzięki łatwo dostępnym materiałom i technologiom coraz więcej właścicieli decyduje się na jego budowę. Jest to miejsce gdzie można całkowicie zrelaksować się i odpocząć. Budowa basenu wpływa również na zwiększenie walorów każdej nieruchomości. Sprawdź jak wykopać basen i ile kosztuje jego budowa.  

Baseny i ich rodzaje

Decydując się na przydomowy basen musimy opracować jego projekt oraz dostosować technologię. Równie ważna jest lokalizacja, z jakich materiałów będzie wykonany, jego rozmiar, a także kształt. Zazwyczaj wybiera się zagłębiony basen odkryty, a najczęściej występujące konstrukcje niecek basenowych to:

  • Basen betonowy bądź żelbetowy – do budowy wykorzystuje się szalunki. Dzięki takiemu rodzajowi basenu możemy stworzyć nieckę o dowolnym kształcie i wymiarze. Do zalet zaliczamy trwałość oraz indywidualne sposoby wykończenia, natomiast do wad długi okres budowy.
  • Basen ze stali – cechy charakterystyczne to szybka budowa i najdroższa technologia. Jest to basen szczelny, trwały, o różnym kształcie i rozmiarze.
  • Niecki z gotowych paneli stalowych bądź polimerowych – dobre rozwiązanie ze względu na wiele możliwości projektowych. Niestety do wyłożenia niecki musimy zastosować tylko i wyłącznie folię basenową.
  • Gotowe niecki z żywicy poliestrowej – plusem gotowych niecek jest szybki montaż oraz niska cena. Musimy jednak pamiętać, że występują w ograniczonych kształtach i wymiarach.

Wybór niecki może okazać się trudnym wyborem, ponieważ bierzemy pod uwagę wygodę, cenę, wygląd i rodzaj technologii. Po doborze, według własnych potrzeb, przechodzimy do wykonania wykopu o określonym rozmiarze.

Najlepszym rozwiązaniem jest budowa basenu równolegle z budową domu. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Unikniemy zniszczeniu zagospodarowanego terenu, ciężki sprzęt nie spowoduje strat w ogródku, zaoszczędzimy czas w dokonywaniu formalności oraz wydatki z ponownym wynajęciem maszyny budowlanej. Gdy posiadamy projekt domu jednorodzinnego, dołączamy do niego dokładny projekt zagospodarowania działki wraz z zaznaczeniem basenu. Komplet dokumentów jednocześnie składamy w urzędzie podczas zgłoszenia budowy domu.

Niezwykle istotnym punktem jest wybranie odpowiedniego miejsca położenia basenu. Miejsce, w którym znajdować ma się basen, musi być odpowiednio nasłonecznione, co spowoduje oszczędności  dotyczące ogrzewania wody. W porze letniej będziemy mogli spędzić więcej czasu na słońcu i nie będzie potrzebne podgrzewanie wody. Dobrym rozwiązaniem jest również usytuowania basenu z dala od drzew, ponieważ liście będą opadać i mogą go zanieczyścić.

Zdarza się, że miejsce które wybraliśmy może przynieść nam pewne kłopoty związanie z wyższym stanem wód. Aby uniknąć takich sytuacji warto sprawdzić stan gruntów przed budową basenu. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że woda nie jest zbyt wysoko i nie doprowadzimy do zwilgotnienia u sąsiadów.

Wykop pod budowę basenu

Gdy decyzje i formalności mamy już za sobą, możemy przejść do najważniejszego zadania. Przystępujemy do wykopu pod przydomowy basen. Wykop pod basen i jego wielkość zależy od rozmiaru i rodzaju wybranej niecki basenowej. Idealną maszyną do wykopania basenu będzie koparka gąsienicowa lub kołowa. Operator, posiadając projekt basenu, przystępuje do pracy. Wynajęcie sprzętu budowlanego pozwoli nam na szybki proces budowy.

Jakie są zalety przydomowego basenu?

Basen na posesji przynosi nam wiele radości. Jest to miejsce odpoczynku, relaksu, odprężenia. Może być doskonałą zabawą dla dzieci pod opieką dorosłych i miejscem, gdzie możemy zadbać o kondycję fizyczną trenując pływanie. Jest to również znakomita aranżacja ogródka, co wpływa na atrakcyjność i wartość nieruchomości.

Wykopanie basenu a pozwolenie na budowę

Basen powyżej 50 m2 wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Procedura wygląda tak samo, jak w przypadku innych obiektów budowlanych. W Starostwie Powiatowym składamy wniosek o jego wydanie oraz dostarczamy cztery egzemplarze projektu budowlanego. Dodatkowo przygotowujemy oświadczenie o prawie do nieruchomości i mapę działki. Projekt budowlany musi zostać wykonany przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi. Gdy otrzymamy pozwolenie na budowę możemy przejść do realizacji. Pozwolenie na budowę jest ważne 3 lata.

Co zrobić jeśli posiadamy basen poniżej 50 m2? Zgłaszamy zamiar budowy basenu i określamy termin rozpoczęcia, zakres prac, przedstawiamy szkice oraz rysunki położenia basenu na działce.

Ile kosztuje wykopanie basenu?

Wykopanie basenu zależy od jego wielkości, natomiast całkowita budowa wynosi około 40 tysięcy złotych. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju niecki, rozmiaru, kształtu i udogodnień. Jeśli nie wykonamy badań gruntu i okaże się, że w wybranym miejscu występują wysokie wody gruntowe, zwiększą nam również koszt budowy. Wysoki stan wód może doprowadzić do osunięcia gruntu pod niecką i spowoduje uszkodzenia. W takim wypadku możemy umieścić basen nieco płycej oraz wykonać podwyższenie, gdzie następnie zostanie wpuszczona niecka. Cena wykonania nasypu gruntowego wynosi średnio 50 zł/m2.

Basen na posesji to niezwykła atrakcja i forma odpoczynku. Wynajęcie ciężkiego sprzętu budowlanego pod budowę basenu zaoszczędzi czas, jak również prawidłowe wykonanie wykopu. Naszą specjalnością są wszelkie wykopy dlatego mają Państwo pewność, że basen będzie wykonany zgodnie z projektem budowlanym. Służymy pomocą i radą w przypadku nietypowych rozwiązań.

 

Jeśli jesteś zainteresowany wykonaniem wykopu pod basen- odwiedź naszą ofertę robót ziemnych lub skontaktuj się z nami teraz

Masz pytania?

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.