Jaki żwir do betonu wybrać?

Beton to podstawowy materiał budowlany wykorzystywany w budownictwie. Różne rodzaje betonu wykorzystywane są w realizacji niemal każdego projektu. Z racji tego, że jest to materiał budowlany, wiele od niego zależy. Gwarantuje on bezpieczeństwo oraz stabilność całego budynku. Aby zrobić wysokiej wytrzymałości materiał, po pierwsze trzeba zadbać o odpowiednie składniki betonu. Jednym z nich jest właściwe kruszywo lekkie. Jak żwir do betonu wybrać, by uzyskać beton o dobrych właściwościach?

jaki żwir do betonu wybrać

Co charakteryzuje dobry beton – Czy żwir ma znaczenie?

Beton betonowi nierówny, ale każda osoba zajmująca się jego produkcją dąży do otrzymania najwyższej jakości. Niezależnie od tego, jakie jest zastosowanie betonu, ważne jest to, aby był:

  • Trwały
  • Odporny na mróz
  • Wodoszczelny
  • Twardy

W przygotowaniu wysokiej jakości betonu potrzeba oczywiście najlepszych składników dobranych w odpowiednich proporcjach. Jednym z najważniejszych są oczywiście materiały sypkie, czyli żwir lub piasek. Od tego, jaki żwir zostanie użyty do produkcji betonu, zależy jego późniejsza charakterystyka.

Jaki żwir do betonu wybrać?

Wybór odpowiedniego żwiru do betonu jest kluczowy dla osiągnięcia trwałej i wytrzymałej konstrukcji. Oto 7 wskazówek, które pomogą Ci w dokonaniu właściwego wyboru:

  1. Wybierz żwir o odpowiedniej gradacji – czyli wielkości ziaren. Powinien być on dobrany do wielkości elementów konstrukcyjnych, które chcesz zbudować.
  2. Sprawdź, czy żwir jest odpowiednio przemyty. Nieregularne kształty i nieczystości w żwirze mogą wpłynąć negatywnie na właściwości betonu.
  3. Wybierz żwir o dobrej twardości, który nie ulegnie szybkiemu zużyciu i nie ulegnie łatwo uszkodzeniu.
  4. Sprawdź, czy żwir ma odpowiednią porowatość. Zbyt mała porowatość może wpłynąć negatywnie na właściwości betonu, a zbyt duża może spowodować zbyt duże zużycie betonu.
  5. Wybierz żwir o właściwej kolorystyce, który będzie odpowiadał efektowi wizualnemu konstrukcji.
  6. Sprawdź, czy żwir jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza mrozoodporność jest ważna w klimacie zimnym.
  7. Upewnij się, że żwir spełnia wymagania normy PN-EN 12620 dotyczącej kruszyw do betonu, dzięki czemu masz pewność, że będzie odpowiednio dobrany do potrzeb betonu.

Jak zrobić beton? – Potrzebne materiały i proporcje betonu

Podstawą betonu lekkiego jest oczywiście cement, jednak nie jest to jedyny liczący się składnik. Oprócz niego ważne są również kruszywa, żwir i piasek, najlepiej piasek rzeczny. 

Przygotowując beton, można zetknąć się z różnymi oznaczeniami np. B20 lub B25, są to oznaczenia wytrzymałości betonu na ściskanie. Skala wytrzymałości betonu zależy od proporcji mieszanki betonowej. Aby uzyskać większą twardość, należy np. dodać dużą ilość cementu do bardzo drobnego piasku.

Przykładowo dla 120 litrów betonu B20 potrzeba 25 kg cementu, 10–12 litrów wody oraz 40 litrów piasku plus 80 litrów żwiru (2/16). Zmieniając te proporcje oraz stosując różne mieszanki żwiru, można uzyskać beton o innej charakterystyce.

Jakie kruszywo zastosować do mieszanki betonowej?

Jakie rodzaje żwiru stosuje się w produkcji betonu? Aby uzyskać beton o dobrej jakości, należy unikać stosowania żwirów i tłuczni pochodzących ze skał zwietrzałych oraz piaskowców zawierających glinę lub ił. 

Kategorycznie nie można stosować również żwiru zanieczyszczonego materiałem organicznym. Najlepszym wyborem będzie drobny żwir o gładkiej powierzchni, np. żwir rzeczny lub ten o łamanej powierzchni.

Różne klasy betonu a rodzaj kruszywa

Jak już wspominaliśmy, beton może występować w różnych klasach, co uzyskuje się poprzez dobranie mieszanki. Tutaj wyróżniamy takie klasy betonu:

  • Beton ciężki – ciężar objętościowy wyższy od 2600 kg/m3. Do jego produkcji wykorzystuje się kruszywo manganowe lub stalowe.
  • Beton lekki – jego ciężar objętościowy mieści się w granicach od 800 do 2000 kg/m3. Do jego stworzenia stosuje się lekkie kruszywo, takie jak agloporyt, keramzyt lub pollytag.
  • Zwykły beton – ciężar objętościowy od 2000 do 2600 kg/m3. W tym przypadku stosuje się kruszywo naturalne takie jak żwir lub kruszywo łamane jak np. granit.

Charakter i jakość kruszywa ma w tworzeniu betonu ogromne znaczenie. Dlatego jeśli zależy Ci na trwałości betonu, dobrze dobierz jego składniki.

Jaki żwir do produkcji betonu – Podsumowanie

Jak widać, w mieszance betonowej żwir stanowi jeden z najważniejszych składników. Jeśli potrzebujesz różnego rodzaju kruszywa do produkcji betonu konstrukcyjnego lub innych jego odmian możesz zaopatrzyć się w naszej firmie. Oferujemy żwir do betonu lekkiego jak i zwykłego. Skontaktuj się z nami, aby poznać dokładną ofertę.

Potrzebujesz żwiru do betonu? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci dobrać właściwy materiał!

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.