Jakie kruszywo na podjazd wybrać?

Dobrze wykonany podjazd pełni dwie ważne funkcje. Po pierwsze zwiększa walory estetyczne całego terenu działki, a po drugie zapewnia bezpieczne i czyste parkowanie bez błota. Jak wykonać podjazd żwirowy? Jaki rodzaj i wielkość kruszywa wybrać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jakie kruszywo na podjazd

Dlaczego warto wykonać podjazd do garażu?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem działki i domu na pewno zależy Ci na tym, aby cały teren wyglądał schludnie. W tej materii nic tak nie psuje efektu wizualnego, jak zaniedbany podjazd pełen rozjeżdżonego błota. Aby doprowadzić go do ładu, warto utwardzić cały teren przed garażem. Jeśli planujesz budowę podjazdu, możesz zdecydować się na kruszywa naturalne bądź inne materiały sypkie, które można przeznaczyć do tego celu. 

Zalety podjazdu żwirowego

Podjazd utwardzony za pomocą różnego rodzaju kruszywa ma wiele zalet. 

Oto kilka powodów, dla których warto wykonać podjazd do garażu:

 • Wygodne i bezpieczne parkowanie 
 • Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi 
 • Poprawa wyglądu posesji 

Najlepsze rodzaje kruszywa budowlanego na podjazd

Dobrej jakości kruszywo wykorzystywane jest do wielu różnych celów. Świetnie sprawdza się również do wykładania nawierzchni podjazdu. W ofercie firm oferujących materiały sypkie znaleźć można różne rodzaje frakcji kruszyw. Każda z nich ma inną charakterystykę i właściwości.

Który z nich będzie najlepsze jako warstwa podjazdu? Jaki rodzaj kruszywa wybrać? Oto ich zalety:

 • Tłuczeń – warstwa tłucznia kamiennego świetnie sprawdza się do wykonywania wjazdów oraz podjazdów dla aut nawet o bardzo dużych gabarytach.
 • Kamień otoczak – posiada bardzo wysokie walory estetyczne. Świetnie sprawdzi jako powierzchnia planowanego podjazdu lub estetyczny dodatek do ogrodu.
 • Żwir – podjazd żwirowy to jeden z najpopularniejszych sposobów zagospodarowania terenu przed domem. W zależności od frakcji żwirowej może on być wykorzystywany w budownictwie jak dodatek do zapraw oraz element dekoracyjny.
 • Kruszywo łamane – drobne kruszywo kamienne to również świetny wybór na podjazd. Kruszywa używa się jako utwardzenie pod drogi i inne inwestycje budowlane.

Jak wykonać tani podjazd garażowy z kruszywa?

Wykonanie podjazdu z kruszywa jest stosunkowo proste. Wymaga jednak wykonania kilka ważnych kroków, które pozwolą zapewnić odpowiednią trwałość. 

Oto najważniejsze etapy, które należy wykonać, robiąc podjazd:

 1. Wytycz teren podjazdu – pierwszym etapem powinno być wytyczenie granic podjazdu, w celu określenia jego rozmiaru i kształtu.
 2. Wykonanie wykopu – kolejnym krokiem jest wykopanie wykopu, w który znajdzie się warstwa podbudowy. Wykop powinien mieć około 20 cm głębokości.
 3. Dodaj warstwę podbudowy – teren pod budowę podjazdu należy odpowiednio utwardzić, aby żwir nie wchodził w grunt i nie powstały doły.
 4. Wysyp kruszywo – na ustabilizowany grunt można wysypać kruszywo. Wierzchnia warstwa kruszywa również powinna zostać ubita, aby uzyskać twardą i stabilną powierzchnię.
 5. Finalne wyrównanie powierzchni – na zakończenie prac kruszywo warto dobrze wyrównać, aby uzyskać równomierną, płaską powierzchnię.

Rodzaje kruszyw stosowane w wykonywaniu podjazdów charakteryzują się dość niską ceną w porównaniu do innych sposobów. Dlatego właśnie dzięki nim można wykonać dobry tani podjazd.

A może wykonanie podjazdu z kostki brukowej?

Innym, równie dobrym sposobem na wykonanie dobrej jakości podjazdu, jest użycie kostki betonowej. Wyłożenie podjazdu kostką brukową charakteryzuje się dużą odpornością na czynniki mechaniczne oraz dobrze odprowadza wodę podczas ulewnych deszczy. Należy jednak pamiętać, że użycie kostki brukowej wymagać będzie więcej pracy oraz funduszy. Ceny kruszywa będą o wiele niższe niż kostki betonowej.

Czym wysypać podjazd do garażu – podsumowanie

Kruszywa o różnych frakcjach to świetny wybór, jeśli chcesz wykonać dobrej jakości podjazd przed domem. Jeśli szukasz odpowiedniej jakości materiałów sypkich, koniecznie sprawdź ofertę naszej firmy. Posiadamy zarówno tłuczeń, kruszywo kamienne, żwir, jak i wiele innych kamieni.

Chcesz zlecić roboty ziemne? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.