Jakie kruszywo na podjazd wybrać? Tani podjazd z kruszywa
Dobrze wykonany podjazd pełni dwie ważne funkcje. Po pierwsze zwiększa walory estetyczne całego terenu działki, a po drugie zapewnia bezpieczne i czyste parkowanie bez błota. Jak wykonać podjazd żwirowy? Jaki rodzaj i wielkość kruszywa wybrać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Dlaczego warto wykonać podjazd do garażu?
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem działki i domu na pewno zależy Ci na tym, aby cały teren wyglądał schludnie. W tej materii nic tak nie psuje efektu wizualnego, jak zaniedbany podjazd pełen rozjeżdżonego błota. Aby doprowadzić go do ładu, warto utwardzić cały teren przed garażem. Jeśli planujesz budowę podjazdu, możesz zdecydować się na kruszywa naturalne bądź inne materiały sypkie, które można przeznaczyć do tego celu.
Zalety podjazdu z kruszywa
Podjazd utwardzony za pomocą różnego rodzaju kruszywa ma wiele zalet.
Oto kilka powodów, dla których warto wykonać podjazd do garażu:
- Wygodne i bezpieczne parkowanie
- Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi
- Poprawa wyglądu posesji
Wady podjazdu żwirowego
Podjazd żwirowy, choć estetyczny i naturalny, ma swoje wady. W miarę użytkowania, kruszywo takie jak grys lub kliniec może przemieszczać się, co prowadzi do powstawania kolein. Dodatkowo brak odpowiedniego zagęszczenia materiału oraz zastosowania geowłókniny może skutkować osiadaniem podjazdu i problemami z jego stabilnością. Wapienne kruszywa, mimo że często wybierane ze względu na swój wygląd, mogą z czasem tracić swoje ostre krawędzie, co wpływa na mniejsze klinowanie i gorsze utrzymanie się na miejscu.
Najlepsze rodzaje kruszywa budowlanego na podjazd
Dobrej jakości kruszywo wykorzystywane jest do wielu różnych celów. Świetnie sprawdza się również do wykładania nawierzchni podjazdu. W ofercie firm oferujących materiały sypkie znaleźć można różne rodzaje frakcji kruszyw. Każda z nich ma inną charakterystykę i właściwości.
Kruszywo na podjazd i jego zalety:
- Tłuczeń – warstwa tłucznia kamiennego świetnie sprawdza się do wykonywania wjazdów oraz podjazdów dla aut nawet o bardzo dużych gabarytach.
- Kamień otoczak rzeczny – posiada bardzo wysokie walory estetyczne. Świetnie sprawdzi jako powierzchnia planowanego podjazdu lub estetyczny dodatek do ogrodu.
- Żwir – podjazd żwirowy to jeden z najpopularniejszych sposobów zagospodarowania terenu przed domem. W zależności od frakcji żwirowej może on być wykorzystywany w budownictwie jak dodatek do zapraw oraz element dekoracyjny.
- Kruszywo łamane – drobne kruszywo kamienne to również świetny wybór na podjazd. Kruszywa używa się jako utwardzenie pod drogi i inne inwestycje budowlane.
Jak zrobić tani podjazd garażowy z kruszywa?
Wykonanie podjazdu z kruszywa jest stosunkowo proste. Wymaga jednak wykonania kilka ważnych kroków, które pozwolą zapewnić odpowiednią trwałość.
Oto najważniejsze etapy, które należy wykonać, robiąc podjazd:
- Wytycz teren podjazdu – pierwszym etapem powinno być wytyczenie granic podjazdu, w celu określenia jego rozmiaru i kształtu.
- Wykonanie wykopu – kolejnym krokiem jest wykopanie wykopu, w który znajdzie się warstwa podbudowy. Wykop powinien mieć od 20 cm do 40 cm głębokości.
- Postaw krawężniki – dookoła podjazdu warto postawić obrzeża z krawężników, które zapobiegną rozchodzeniu się żwiru poza teren podjazdu. Możesz położyć również koryta z betonu do odprowadzania wody.
- Dodaj warstwę podbudowy – teren pod budowę podjazdu należy odpowiednio utwardzić, aby żwir nie wchodził w grunt i nie powstały doły.
- Wysyp kruszywo – na ustabilizowany grunt można wysypać kruszywo. Wierzchnia warstwa kruszywa również powinna zostać ubita, aby uzyskać twardą i stabilną powierzchnię.
- Finalne wyrównanie powierzchni – na zakończenie prac kruszywo warto dobrze wyrównać, aby uzyskać równomierną, płaską powierzchnię.
Rodzaje kruszyw stosowane w wykonywaniu podjazdów charakteryzują się dość niską ceną w porównaniu do innych sposobów. Dlatego właśnie dzięki nim można wykonać dobry tani podjazd.
Podjazd do garażu z kruszywa – jak czyścić?
Podjazd do garażu z kruszywa, takiego jak grys granitowy czy kliniec wapienny, wymaga regularnej pielęgnacji. Aby utrzymać go w dobrym stanie, warto co jakiś czas dokładnie go oczyścić. Do tego celu można użyć zagęszczarki, która pomoże usunąć brud oraz przywrócić odpowiednią stabilność kruszywa. Warto również regularnie klinować nowy materiał, zwłaszcza w miejscach, gdzie powstają koleiny. Czyszczenie podjazdu warto zacząć od usunięcia luźnych zanieczyszczeń, a następnie użyć geowłókniny, aby zapobiec mieszaniu się kruszywa z podłożem.
A może wykonanie podjazdu z kostki brukowej?
Innym, równie dobrym sposobem na wykonanie dobrej jakości podjazdu, jest użycie kostki betonowej. Wyłożenie podjazdu kostką brukową charakteryzuje się dużą odpornością na czynniki mechaniczne oraz dobrze odprowadza wodę podczas ulewnych deszczy. Należy jednak pamiętać, że użycie kostki brukowej wymagać będzie więcej pracy oraz funduszy. Ceny kruszywa będą o wiele niższe niż kostki betonowej.
Czym wysypać podjazd do garażu – podsumowanie
Kruszywa o różnych frakcjach to świetny wybór, jeśli chcesz wykonać dobrej jakości podjazd przed domem. Jeśli szukasz odpowiedniej jakości materiałów sypkich, koniecznie sprawdź ofertę naszej firmy. Posiadamy zarówno tłuczeń, kruszywo kamienne, żwir, jak i wiele innych kamieni.