Jakie obrzeże trawnikowe wybrać?

Obrzeża trawnikowe to nie tylko ciekawy element wizualny przestrzeni ogrodowej, ale przede wszystkim wyraźne oddzielenie trawnika od ścieżek ogrodowych bądź rabat. Wyróżnia się wiele rodzajów obrzeży trawnikowych. Dowiedz się, które warto zastosować w swoim ogrodzie.

Zaprezentowane obrzeża trawnikowe metalowe

Obrzeża trawnikowe – do czego służą?

Obrzeża trawnikowe są elementami małej architektury ogrodowej. Spełniają bardzo ważną rolę w estetyce każdego ogródka. Projekty zewnętrznej przestrzeni prezentują wiele kształtów oraz form, by ogród stał się ciekawą aranżacją. Służą do wydzielania konkretnych miejsc, np. przejście z patio do otaczającego ogrodu czy trawnik ze ścieżką ogrodową. Obrzeża trawnikowe to elastyczne linie pomiędzy wyznaczonymi obszarami.

Obrzeża trawnikowe zazwyczaj układane są na granicy rabaty i trawnika lub trawnika oraz ścieżki ogrodowej. Zdarza się, że montujemy je podczas tworzenia podwyższanych rabat, a także gdy chcemy ukryć niedoskonałości.

Rodzaje obrzeży trawnikowych

Obrzeża trawnikowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Ich wybór zależy od pełnionej funkcji, jak również od estetyki ogrodu. Obrzeża trawnikowe powinny być spójne z pozostałymi elementami i warto zdecydować się na te najbardziej trwałe. Wyróżnia się obrzeża trawnikowe betonowe, granitowe, drewniane, plastikowe, metalowe oraz wiklinowe.

Obrzeża trawnikowe betonowe

Obrzeża trawnikowe wykonane z betonu są najbardziej trwałymi obrzeżami. Mogą posiadać różne formy (m.in. palisady, kostki, imitacje drewna) oraz bogatą kolorystykę. Zadaniem obrzeży betonowych jest zabezpieczanie nawierzchni z kostek brukowych. Mogą również służyć jako wykończenie schodów bądź tarasów. Obrzeża trawnikowe, oprócz pełnionej funkcji oporowej, są niezwykle odporne na działanie różnych czynników atmosferycznych oraz chemicznych, takich jak mróz i sól.

Obrzeża trawnikowe granitowe

Obrzeża granitowe można spotkać jako eleganckie palisady lub małe kostki, o równej wielkości i stosunkowo gładkiej powierzchni. Układa się je na równi z podłożem, a ich zadanie polega na powstrzymaniu rozrostu trawy, jednocześnie nie utrudniając jej koszenia. Wyższe palisady wykorzystuje się do umocnienia schodów czy stworzenia podwyższonych rabat. Obrzeża granitowe charakteryzują się trwałością oraz estetyką, dzięki czemu zastosowanie ich w wielu aranżacjach ogrodowych będzie doskonałym wyborem. Obrzeża granitowe są niebanalnym materiałem wykończeniowym przy każdego rodzaju nawierzchniach wykonanych z kostki granitowej. Zabezpieczają przed rozsuwaniem się elementów chodnika, drogi czy ścieżki.

Obrzeża trawnikowe drewniane

Obrzeża drewniane wybiera się zazwyczaj ze względów estetycznych. Cechami charakterystycznymi obrzeży drewnianych to wysoka popularność, niska cena, uniwersalność i ładny wygląd. Obrzeża drewniane można zakupić w formie rolborderów, a więc drewnianych kołków czy listew, które tworzą szeroki pas połączony drutem. Doskonale nadają się jako obrzeża rabat oraz trawników. Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwo i ciekawie ukształtować formy geometryczne. Wady obrzeży drewnianych to słabe umocnienie betonowych ścieżek czy ogrodowych schodów oraz niedostateczna trwałość (drewno jest zaimpregnowane, lecz w kontakcie z ziemią po pewnym czasie zaczyna butwieć i rozkładać się).

Obrzeża trawnikowe plastikowe

Palisady plastikowe są wykonane z tworzywa sztucznego. Niestety nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Odporne są na działanie wody, lecz mogą nie być wytrzymałe na słońce oraz mróz, co spowoduje odbarwianie i pękanie. Kolejną wadą jest podatność na uszkodzenia mechaniczne, które przyczynią się do szkody w wyniku nadepnięcia. Istotną cechą pozytywną jest niska cena. Jeśli chcemy użyć obrzeży plastikowych, najlepszym rozwiązaniem będzie wkopanie ich w ziemię w taki sposób, aby były w jak najmniejszym stopniu widoczne. Takie obrzeża można wykorzystać jako barierę korzeniową, która ograniczy rozrost roślin, np. mięty. Najczęściej wybieranym obrzeżem jest ekobord. Idealnie komponuje się z każdym projektem ogrodu, ponieważ jest dyskretny i niewidoczny.  Wykonuje się go z mocnego plastiku. Służy do formowania brzegów rabat oraz trawników, nawierzchni ze żwiru i bruku.

Obrzeże trawnikowe metalowe

Trwałość, skuteczność i minimalizm to cechy charakterystyczne obrzeży metalowych. Wykonane są z wysokiej jakości stalowej blachy powlekanej, a matowa powłoka odporna jest na zarysowania i działanie słońca jak i innych czynników zewnętrznych. Obrzeża metalowe mogą służyć przez lata. Dzięki modułowej budowie są bardzo proste w montażu i bez problemu można nadać im pożądany kształt. Obrzeża metalowe służą do wydzielania klomb, rabat i grządek. Wykorzystuje się je również do wytyczenia ścieżki oraz chodnika.

Obrzeża trawnikowe wiklinowe            

Wiklinowe obrzeża trawnikowe słyną z trwalszej konstrukcji aniżeli obrzeża drewniane. Ich wygląd przykuwa wzrok, ponieważ świetnie komponują się ze stylem rustykalnym. Obrzeża wiklinowe to inwestycja w naturalną formę przydomowego zacisza. Są stosunkowo tanie i stosuje je się tam, gdzie zależy nam na lekkości oraz naturalnym charakterze ogrodu.

Jak układać obrzeża trawnikowe?

W zależności jaki rodzaj obrzeży trawnikowych wybierzemy, musimy wiedzieć w jaki sposób je ułożyć.

Obrzeża betonowe to najtrudniejszy typ obrzeża do zainstalowania. Musimy wykonać wykop, który powinien być szerszy i głębszy niż docelowe wymiary obrzeża oraz zbudować tymczasową, drewnianą formę do trzymania mokrego betonu. Następnie należy wyrównać dno rowu żwirem i wygładzić. Beton musi być wykonany zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Gdy został już zaaplikowany do rowu trzeba go wypoziomować i wygładzić. Beton pozostawia się do utwardzenia, a następnie usuwa się drewniane formy.

Obrzeża granitowe i ich ułożenie zaczyna się od ustalenia krawędzi oraz ustalenia poziomu góry obrzeża. Następnie wykopuje się koryto oraz zasypuje warstwą tłucznia, a także warstwą mieszanki piasku i cementu. Kolejno układa się kostki i dobija gumowym młotkiem do poziomu sznurka. Na koniec obsypujemy boki ułożonej kostki mieszanką piasku i cementu. Dokładnie należy spłukać resztki cementu z kostek, a także wprowadzić wodę do mieszanek, aby umożliwić jej związanie.

Obrzeża drewniane i wiklinowe, aby były poprawnie zainstalowane, rozpoczynamy od wykonania głębokiego wykopu, gdzie górna krawędź drewna będzie spoczywać na poziomie gruntu. Należy umieścić drewno w wykopie oraz wbić kołki w odpowiednich odległościach (na zewnątrz trawnika, tak aby długość deski była zwrócona w stronę trawnika). Kiedy deski zostaną przybite, odcina się górną krawędź palików pod kątem 45 stopni, by słupek znajdował się poniżej górnej krawędzi płytki. W końcowej fazie trzeba uzupełnić wykop oraz przykryć ziemią.

Obrzeża plastikowe są z reguły łatwe do zainstalowania. Pomimo, że plastik jest twardy, można go zginać i tworzyć zakrzywione krawędzie. Nie ma problemu z przycinaniem do odpowiedniej długości. Obrzeża plastikowe i ich krawędzie wbija się w trawnik za pomocą drewnianego młotka.

Obrzeża metalowe układa się w ziemi, na granicy trawnika oraz rabat. Montaż jest bardzo prosty – wbija się w podłoże ostre szpikulce, którymi zakończone są obrzeża.

Wybór odpowiedniego obrzeża trawnikowego jest niezwykle ważną kwestią. Od nich zależy wygląd ogrodu i uporządkowana przestrzeń. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu obrzeży, można zaoszczędzić czas, który przeznaczony był na pielenie chwastów zarastających rabatki bądź ścieżki.

Jesteś zainteresowany wykonaniem obrzeży trawnikowych? Sprawdź naszą ofertę  lub skontaktuj się z nami

Masz pytania?

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.