Ławy fundamentowe – Jaka jest cena wykonania ławy?

Fundamenty domu, obok ścian czy stropu są jego najważniejszą częścią. To od nich zależy czy budynek będzie stał stabilnie i nie osiądzie w miękkim podłożu. Warto więc zadbać o ich odpowiednie wykonanie, aby mieć pewność, że Twój dom jednorodzinny lub inny budynek będzie bezpieczny i odporny na warunki atmosferyczne. W tym artykule przyjrzymy się ławie fundamentowej, jakie prace ziemne się z nią wiążą oraz jaka jest cena wykonania ławy.

ławy fundamentowe cena

Czym są ławy fundamentowe? – Rodzaje ław

Fundamenty wykonuje się na samym początku budowy domu. W zależności o rodzaju gruntu, na którym będzie stał dom, wykonuje się różne rodzaje fundamentów. Ławy fundamentowe są jednym z rodzajów fundamentów bezpośrednich. 

Są one położone najniżej, bezpośrednio na gruncie i przejmują obciążenia ze ścian fundamentowych. W przypadku ławy fundamentowej musi być ona umiejscowiona poniżej poziomu przemarzania gruntu. W zależności od projektu domu ławy mogą mieć różne rozmiary, a w przypadku nachylenia terenu wykonuje się ławy schodkowe.

Czym się różni ława od płyty fundamentowe – Inne rodzaje fundamentów

Oczywiście ława fundamentowa nie jest jedynym rodzajem fundamentu, jaki można wykonać. Oprócz tradycyjnych fundamentów można wykonać również płyty fundamentowe. Płyta tym różni się od ławy, że nie wymaga głębokich robót ziemnych, a jej powierzchnia zajmuje całość budynku, a nie tylko obrys. Płyty fundamentowe stosuje się przede wszystkim na trudniejszym podłożu gdzie potrzeba większego podparcia. Koszt wykonania płyty fundamentowej jest jednak większy od ceny ławy fundamentowej.

Co jest potrzebne do budowy ławy fundamentowej?

Jeśli chodzi o materiały budowlane, oczywiście podstawą do budowy fundamentów jest beton oraz stalowe zbrojenia ław fundamentowych. Mieszanki betonowe, jakie najczęściej się wykorzystuje to przede wszystkim C20/25 i C16/20. Przy większych budynkach można użyć wyższych klas. Dopasowanie zbrojenia ław, klas cementu oraz wielkości ław zależy od rodzaju budynku.

Jak przeprowadza się wylewanie ławy fundamentowej?

Pierwszym etapem budowy fundamentów są oczywiście prace ziemne w celu przygotowania specjalnych wykopów. Posadowienie fundamentów powinno być na głębokości między 80 a 140 cm.

  1. Pierwszą warstwą w wykopie jest tzw. chudy beton.
  2. Kolejnym krokiem jest wykonanie deskowania, które nada kształt ławom.
  3. Po deskowaniu można przystąpić do wykonania zbrojenia ław fundamentowych z prętów stalowych
  4. Gdy deskowanie i zbrojenie jest gotowe, można zalać wszystko betonem.

Ławy fundamentowe można również wykonać na gruncie, bez deskowania jednak jest to gorsza metoda. Po zakończeniu prac należy zająć się wykonaniem izolacji ław fundamentowych. Ostatnim krokiem budowie fundamentów jest wykonanie ścian fundamentowych oraz izolacja ścian. Najlepiej zleć budowę fundamentów profesjonalistom, którzy zrobią to w odpowiedni sposób.

Jaki jest koszt wykonania fundamentów tego typu?

Jak już wspomnieliśmy, koszt ławy fundamentowej jest niższy od ceny płyty fundamentowej. Oczywiście cena wykonania fundamentów może różnić się w zależności od kilku czynników, ale można przybliżyć, że jest to koszt ok. 220 zł brutto za metr kwadratowy. W przypadku trudnych warunków cena fundamentów można wzrosnąć do ponad 300 zł brutto za m2. Całość może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Od czego zależy koszt wykonania ławy – Koszt materiałów, koszt robocizny itp.

Na koszt budowy fundamentów składa się wiele różnych czynników. W różnym stopniu mogę one wpływać na ostateczną cenę. Co definiuje koszt fundamentów?

  1. Cena materiałów budowlanych, czyli cementu, stali do zbrojenia ławy oraz drewna.
  2. Cena robocizny budowy fundamentu, która może być różna w zależności od firmy i lokalizacji.
  3. Cena robót ziemnych
  4. Charakterystyka gruntu, na którym stanie dom, im trudniejsza tym cena ławy fundamentowej będzie wyższa.

Jak widać koszt budowy ław może być bardzo różny dlatego, aby poznać konkretne koszty, najlepiej skontaktować się z firmą, która je wykonuje. Koszty budowy ścian fundamentowych i ław stanowią sporą część kosztów budowy domu, dlatego warto wybrać firmę, która zrobi to w dobrej cenie.

Koszt izolacji fundamentów i ław fundamentowych

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów również jest bardzo ważnym etapem budowy fundamentów. Koszt wykonania izolacji fundamentów zaczynają się od 250 zł/m2, ale mogą być również wyższe, osiągając nawet 400 zł/m2 w niektórych regionach kraju. Dotyczy to zarówno prac związanych z wykonaniem fundamentów, jak i ociepleniem fundamentów przy użyciu pianki poliuretanowej.

Cena wykonania ławy fundamentowej – Komu zlecić prace?

Tradycyjne ławy fundamentowe to podstawowy rodzaj fundamentów pod budową domu jednorodzinnego. Pamiętaj, że fundament jest najważniejszym z etapów budowy domu, dlatego warto odpowiednio zadbać o jego wykonanie. Wykonanie fundamentów należy zlecić profesjonalistom ale zanim to zrobisz, dobrze zapoznaj się z kosztami. Wybierz tę firmę, gdzie cena wykonania ław fundamentowych będzie najatrakcyjniejsza.

Prace ziemne a koszty wylania fundamentów

Jeśli szukasz natomiast ekipy, która wykona wykopy, czyli roboty ziemne pod wylanie fundamentów skontaktuj się z nami. Nasza firma wykonuje wszelkie, kompleksowe prace ziemne konieczne w czasie budowy domu. Napisz do nas lub zadzwoń, by poznać koszt prac ziemnych pod ławy fundamentowe.

Chcesz zlecić roboty ziemne? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci dobrać ławy fundamentowe i zrealizować prace.

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.