Niwelacja terenu – na czym polega?

Niwelacja terenu to obowiązkowy punkt każdej możliwej budowy, zarówno podczas posadowienia domu, obiektu przemysłowego czy budowy dróg. Jest przedsięwzięciem, które zobowiązuje do przygotowania odpowiedniego planu działania oraz wymaga określonych nakładów finansowych. Czym właściwie jest niwelacja terenu i kto ją przeprowadza?

Na czym polega niwelacja terenu?

Niwelacja terenu polega na wyznaczeniu wysokości pomiędzy punktami terenowymi oraz wyrównaniu powierzchni działki poprzez usunięcie nadmiaru ziemi oraz uzupełnienie braków. Niwelowanie terenu przez specjalistów- geodetów jest bazą do robót w ziemi pod budowę domu. Niwelowanie terenu inaczej nazywane jest poziomowaniem działki budowlanej. Profilowanie gruntu należy wykonać w taki sposób, aby budowany dom był całkowicie bezpieczny.

Plantowanie terenu

Plantowanie terenu pod budowę to nic innego jak niwelacja działki, a więc jej wypłaszczenie. Większość działek budowlanych, a także nieruchomości gruntowych, które są przeznaczone pod budowę obiektów użyteczności publicznej nie są przystosowane do rozpoczęcia prac budowlanych. Występujące nierówności terenu utrudniające rozpoczęcie inwestycji należy odpowiednio zniwelować, to znaczy zerwać najwyżej położoną warstwę gruntu, aby osiągnąć równą powierzchnię lub w przypadku, gdy trzeba uzupełnić braki – dołożyć dodatkową warstwę ziemi. Roboty ziemne, które mają na celu plantowanie terenu są również niezbędne przy zakładaniu ogrodów.

 

Niwelacja terenu - czy warto ją wykonać?

Niwelacja terenu w większości przypadków jest korzystna. Równy teren nie tylko ułatwia budowę, ale również w późniejszym etapie użytkowanie działki. Z pewnością łatwiej będzie zaparkować samochód lub kosić trawę na płaskiej powierzchni. Plantowanie terenu konieczne będzie przy budowie domu jednorodzinnego, ale także pomocne w sytuacji prowadzenia wszelkiej działalności gospodarczej.

Kiedy przeprowadza się niwelację terenu?

Niwelacja terenu towarzyszy każdej budowie, gdyż jest newralgicznym punktem robót ziemnych. Profesjonalnie wykonana przekłada się na uzyskanie odpowiedniej stabilności obiektu. Pod pojęciem niwelacji terenu rozumie się także przygotowanie gruntu pod ogrody, place czy parkingi. Umożliwia ukształtowanie terenu oraz zaplanowanie odwodnienia działki.

Kto zajmuje się niwelacją terenu?

Usługi niwelacji terenu świadczy kompetentna firma, która posiada wymagane uprawnienia oraz dysponuje potrzebnymi narzędziami i sprzętem budowlanym. Wyrównanie terenu na swojej działce budowlanej można wykonać również własnymi siłami. W takim wypadku należy ukształtować podłoże idealnie równo, nie pozostawiając zagłębień, gdyż w nich będzie gromadzić się woda. Pamiętajmy także o spadku, który powinien być skierowany od domu do granicy działki. Ponadto istotne jest wyrównywanie terenu do określonego poziomu. Myśląc o upiększeniu ogródka, możemy wykonać wzniesienie i zaaranżować ciekawy skalniak. Niwelacja terenu nie oznacza wyłącznie zebrania warstwy ziemi. Działka niekiedy musi zostać zaopatrzona w dodatkową glebę. Tak przygotowana powierzchnia nie jest jeszcze gotowa do sadzenia roślinności, ponieważ w momencie niwelacji terenu zostaje zerwany humus odpowiadający za prawidłowe użyźnienie podłoża.

Formalności związane z wyrównaniem terenu na działce

Niwelacja terenu nie wymaga wielu formalności. Najistotniejszą kwestią jest przygotowanie pomiarów geodezyjnych, dzięki czemu możliwe będą dalsze prace ziemne. Pomiar geodezyjny pozwala ocenić czy należy nawieźć ziemi, czy trzeba ją usunąć. Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie i przygotowanie prac związanych z dostawą materiału lub znalezieniem punktu na składowanie.

Etapy przeprowadzenia niwelacji terenu

Etap 1 – Usunięcie wierzchniej warstwy ziemi urodzajnej (humusu)

Prace rozpoczynają się od usunięcia wierzchniej warstwy ziemi urodzajnej. Humus jest ważnym składnikiem gleby i wyznacznikiem żyzności. Ziemia urodzajna w ogrodzie kształtuje chemiczne, fizyczne oraz biologiczne właściwości podłoża. Takiej ziemi nie należy wywozić bądź mieszać z ziemią, która pochodzi z wykopu, a powinno się ją wykorzystać w końcowym etapie prac. Dzięki niej rośliny będą gotowe do sadzenia. Usługę usunięcia humusu wykonuje się za pomocą jednej z trzech maszyn budowlanych: koparko-ładowarki, koparki lub spycharki, w zależności od ukształtowania terenu i metrażu.

Etap 2 – Wykonanie pomiarów terenu

Geodezyjne niwelowanie terenu oznacza wykonanie pomiarów za pomocą specjalistycznych narzędzi. Obecnie profesjonalne firmy, które specjalizują się w usługach związanych z niwelacją terenu, wykorzystują niwelatory z automatycznymi kompensatorami. Gwarantują one precyzyjne pomiary. Pracują również z tachimetrami służącymi do pomiarów kątów pionowych i poziomych oraz odległości. Pomiary wykonują geodeci tworząc siatkę wysokościową terenu na podstawie informacji dotyczących różnicy pomiędzy dwoma lub wieloma punktami na danym obszarze. W taki sposób wyznaczają hałdy i elementy, które muszą zostać wyrównane. Dzięki siatce można określić, na jakiej wysokości względem pobliskiego otoczenia powinien znajdować się obiekt, plac czy droga.

Etap 3 – Wyrównanie terenu

Kolejnym etapem niwelacji terenu jest fizyczne wyrównanie powierzchni maszyną budowlaną, zgodnie z wcześniejszymi obliczeniami. Zanim to jednak nastąpi należy zapoznać się z terenem, a mianowicie sprawdzić czy na danym obszarze nie występują przeszkody (np. kable, gazociąg, kanalizacja) i w konsekwencji postępować tak, by ich nie uszkodzić. Jak zatem wyznaczyć teren zgodny z pomiarami? Odpowiednim sposobem prawidłowej niwelacji terenu jest zastosowanie sznurka oraz metalowych prętów, które wyznaczą pasy. Najlepiej wyznaczyć kilka obszarów i dokonać równania za pomocą przygotowanych narzędzi. Niemniej jednak najskuteczniejszą metodą jest naniesienie danych na system sterowania maszyną. Jest to system 3d, dzięki któremu sprzęt budowlany może pracować półautomatycznie, umożliwiając operatorowi łatwe tworzenie gładkich, płaskich lub nachylonych powierzchni. Po zakończeniu niwelowania terenu nie można zapomnieć o usuniętym humusie w pierwszym etapie, który doskonale nada się pod uprawę roślin.

Wyrównanie terenu pod dom

Pierwszym etapem jest usunięcie nierówności takich jak: wzniesienia, pagórki czy zagłębienia. Sytuacja komplikuje się jeśli trzeba utwardzić teren lub wytyczyć rowy melioracyjne. Należy mieć świadomość, że właściciele działki odpowiadają za zachowanie prawidłowych stosunków wodnych w obrębie działki. Wyrównanie terenu pod dom polega na zebraniu i wywozie na osobną pryzmę darni i żyznej gleby pokrywającej działkę.

Wyrównanie terenu pod trawnik

Do wyrównania terenu pod trawnik przyda się urządzenie wielofunkcyjne z różnymi nakładkami: kratą do równania powierzchni, łyżką do przewozu ziemi oraz glebogryzarką separacyjną. Najpierw następuje wstępne profilowanie terenu- kratą. Zdarza się, że należy dowieźć ziemię lub wykonać piaskowanie. Kolejnym etapem jest użycie glebogryzarki separacyjnej, która służy do uprawy podłoża.  Oznacza to, że podłoże zostaje przygotowane w taki sposób, aby mogło nadawać się pod siew. Na samym końcu następuje docelowe równanie oraz profilowanie.

Wyrównanie terenu pod basen

Wyrównanie terenu pod basen zazwyczaj nie jest skomplikowanym zadaniem. Wystarczy ściągnąć darń na wybranym gruncie, który jest już wypoziomowany, delikatnie wyrównać ziemię i rozłożyć basen. Jednak przy nierównym terenie, ze spadkiem i np. gliną sprawa może się skomplikować. W takim przypadku należy zebrać wierzchnią warstwę oraz wytyczyć teren pod basen. Można użyć obrzeża i ułożyć je na suchy beton. Następnie wyrównuje się teren i rozkłada się geowłókninę. Niezbędna przy wszystkich pracach jest poziomica. Kolejno dochodzi do rozplantowania piasku i zagęszczenia zagęszczarką.

Wyrównanie terenu pod taras

Prace rozpoczną się od zaznaczenia kształtu tarasu. Następnie wykonuje się podbudowę: usuwa się grunt rodzimy na głębokość około 20 cm i wyrównuje się powierzchnię. Kolejnym etapem jest utworzenie spadku 0,5-3% – odpowiednio 0,5-3 cm na 1 m od ścian budynku w kierunku ogrodu, używając piasku, który trzeba kilkakrotnie zagęścić zagęszczarką. Nachylenie tarasu chroni przed zbieraniem się na nim wody. Warto zastosować obramowanie tarasu, a wykop dostosowuje się do wysokości wybranych elementów. Podłożem pod krawężniki oraz pustaki powinna być podsypka piaskowa stabilizowana cementem – suchy beton. Kolejno układa się warstwę separacyjno-filtracyjną, a więc rozłożenie geowłókniny. Na geowłókninie tworzy się warstwę odcinającą o wysokości minimum 10 cm i zagęszcza się ją. Następną warstwą jest warstwa nośna z kruszywa łamanego (frakcja 0-31,5 mm). Ze względu na określoną wysokość tarasu, można wykonać kilka warstw nośnych, każdą o wysokości 10-20 cm. Na sam koniec układa się nawierzchnię tarasu.

Niwelacja terenu- czy potrzebne jest pozwolenie?

Aby przeprowadzić niwelację terenu nie trzeba uzyskać pozwolenia, gdyż taka usługa nie zalicza się do prac budowlanych. Natomiast należy do robót przygotowawczych i z tego względu nie można jej podjąć, dopóki nie uzyska się pozwolenia na budowę. Skutkiem rozpoczęcia prac bez pozwolenia będzie kara grzywny nałożona przez nadzór budowlany.

Czy można samodzielnie podjąć się niwelacji terenu wokół domu?

Oczywiście, jednak jest to spore utrudnienie. Aby przystąpić do wyrównania terenu trzeba posiadać wiedzę. Dodatkowo należy dokładnie przeanalizować teren działki, posiadać pomysł na wyrównanie i środki finansowe na zakup potrzebnego sprzętu. Niwelacja terenu z zasady redukuje spadki oraz nierówności, ale również przyczynia się do poprawy wyglądu działki budowlanej.

Kiedy warto wykonać samodzielnie wyrównanie terenu? W przypadku, jeśli działka budowlana nie jest duża bądź przeznaczona jest pod niewielki ogródek.

Ziemia do wyrównania terenu

Najlepszym materiałem do wyrównania terenu będzie ziemia bez dużych zanieczyszczeń, takich jak gruz bądź inne odpady. Ziemia do wyrównania terenu może zawierać niewielkie ilości kamienia czy piasku, ponieważ są naturalnym elementem podłoża.

Ile kosztuje niwelacja terenu?

Koszt niwelacji terenu zależy przede wszystkim od ilości metrów sześciennych. Im więcej będzie pracy, tym większe będą koszty. Aby dokładnie wycenić usługę wymagana jest weryfikacja terenu. Na podstawie zdobytych informacji podczas oględzin sporządza się kosztorys oraz harmonogram prac.

Prawidłowo wykonana niwelacja terenu oznacza dokonanie pomiarów oraz idealne wyrównanie powierzchni gruntu rodzimego. Można wykonać ją samodzielnie, lecz należy pamiętać o unikaniu błędów, które skutkować będą słabą nośnością. Nasza firma dysponuje profesjonalnym sprzętem budowlanym oraz urządzeniami, które przeznaczone są do tego typu prac, a doświadczeni geodeci i operatorzy maszyn doskonale zaprezentują swoje umiejętności. Gwarantujemy fachowe usługi niwelacji terenu oraz pełne zadowolenie.

Niwelacja terenu to bardzo ważny element każdej budowy. Szukasz odpowiedniej firmy, która wykona tego typu roboty ziemne? Jeśli tak, napisz do nas, by uzyskać bezpłatną wycenę!

Masz pytania?

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.