Odwodnienie liniowe – kiedy warto wykonać?

Odwodnienie liniowe jest inwestycją, która pozwoli usunąć nadmiar wody z powierzchni, a także uwolni obszar od kałuż oraz błota. Jak działa system odwodnienia? Czy jest rozwiązaniem idealnym? W jakich przypadkach warty jest wykonania? Oto kilka cennych wskazówek.

Wskazania do wykonania odwodnienia liniowego

System odwodnienia liniowego idealnie sprawdzi się na działce, gdzie grunt jest nieprzepuszczalny i nie ma znaczenia, czy będzie to teren utwardzony, czy też nie. Odwodnienia liniowe będzie skuteczne wszędzie tam, gdzie woda deszczowa, bądź woda z roztopów, bardzo powoli wsiąka w ziemię. Aby nie czekać do momentu wyparowania wody z kałuż, można ją odprowadzić systemem odwodnienia liniowego. Szczególnie ma to związek z małymi działkami oraz w zabudowie szeregowej. Gdzie warto wykonać odwodnienie? Doskonałym miejscem będzie wjazd na posesję i do garażu, często nawet w samym garażu oraz na obszarze, gdzie może dochodzić do ewentualnego mycia pojazdów.

Jak działa system odwodnienia liniowego?

Odwodnienie liniowe składa się z korytek, ruszt, studzienki zbiorczej oraz pozostałych akcesoriów.

Korytka montuje się w gruncie tak, aby ruszt znajdował się 3-5 mm poniżej powierzchni terenu. Następnie należy je złączyć ze sobą w długie ciągi (między innymi wzdłuż chodnika, który prowadzi do budynku bądź na całej długości podjazdu). Korytka do domów jednorodzinnych wykonuje są zazwyczaj z polimerobetonu- betonu z domieszką żywicy oraz ziarnistego kwarcu. Odwodnienie liniowe musi zachować odpowiedni spadek dna odwodnienia, najczęściej 2-3 mm na metr, gwarantując spływ wody oraz samooczyszczanie korytek. Korytka występują w dwóch formach: z dnem płaskim oraz ze spadkiem. Korytka płaskie używa się na działkach o lekko nachylonej nawierzchni, gdzie zapewniony jest grawitacyjny spływ wody opadowej, a także na krótkich odcinkach odwodnień (max 10 m). Korytka płaskie służą również do układania długich ciągów odwadniających, gdzie płaskie odcinki odwodnień łączą się ze sobą kaskadowo. Sprawdzoną i niezawodną metodą wykonania ciągów odwadniających jest zastosowanie kanałów ze spadkiem dna na pierwszych dziesięciu metrach ciągu i w następnej kolejności kanału bezspadkowego.

Ruszty wykonane są ze stali nierdzewnej,  stali ocynkowanej, z polimerobetonu, żeliwa i PVC. Przykrywają korytka, stanowiąc widoczny element systemu odwodnienia liniowego. Mocowane są na śruby bądź zatrzaski. Ich zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń takich jak liście, co w konsekwencji nie powoduje blokowania przepływu wody.

Każde odwodnienie liniowe spełniające prawidłowo swoją funkcję musi zachować odpowiedni spadek terenu w kierunku ciągu odwadniającego, aby woda spływała do korytek. Przy projektowaniu należy uwzględnić, jakim obciążeniom będą poddawane ciągi odwodnienia. To od nich zależy klasa korytek oraz cena. Zazwyczaj stosuje się korytka klasy A15, które wytrzymują obciążenie do 1500 kg. Natomiast w miejscach, gdzie będą poruszać się ciężkie pojazdy, warto użyć korytek klasy B125.

W najniższym punkcie ciągu odwadniającego montuje się studzienkę zbiorczą. Jest ona połączona z systemem kanalizacji bądź innym odbiornikiem wody opadowej. Jej dodatkowym zadaniem jest ochrona instalacji przed zanieczyszczeniami czy zatkaniem. Uzupełniającymi akcesoriami są wycieraczki, wpusty podwórzowe oraz rynnowe.

Montaż odwodnienia liniowego

Korytka muszą być ustawione na odpowiedniej głębokości, aby ich brzeg znajdował się 3-5 mm poniżej nawierzchni. Pierwszym etapem jest wykonanie betonowego fundamentu o wysokości 10-15 cm, następnie umieszczenie na nim korytka oraz zalanie po bokach warstwą betonu. Ułożona na nim nawierzchnia musi wystawać 3-5 mm nad poziom rusztów.

Odprowadzenie wody z odwodnienia linowego

Wodę najlepiej odprowadzać do sieci kanalizacji deszczowej bądź ogólnospławnej. Takie rozwiązanie wymaga zezwolenia. Odbiornikiem wody może być również pobliski staw oraz rów melioracyjny. Ponadto wodę można zagospodarować na działce, np. rozsączając ją, a także odprowadzając do głębszych, przepuszczalnych warstw gruntu przez studnię chłonną.

Odwodnienie liniowe to wygodne rozwiązanie pozwalające się cieszyć zadbanym terenem wokół budynku. Dzięki niemu nie będziemy musieli się martwić o nadmiar wody, z którą ciężko będzie sobie poradzić. Posiadając ogromny zasób wiedzy zapewniamy fachową pomoc w zaprojektowaniu prawidłowo działającego systemu odwodnienia liniowego. Zapraszamy do współpracy!

Jeśli planujesz założyć odwodnienie liniowe, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą robót ziemnych lub do kontaktu z nami

Masz pytania?

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.