Opaska wokół domu z kostki brukowej.

Opaska wokół domu – z czego ją zrobić?

Wokół ścian zewnętrznych budynku tworzy się tzw. opaskę, której zadaniem jest zabezpieczenie dolnych partii domu przed zabrudzeniem ziemią w czasie opadów, kierując spływ wody z dala od budynku. Poza główną rolą pełni również funkcje estetyczne. W jaki sposób ją stworzyć? Poznaj nasze praktyczne porady!

Opaska wokół domu – funkcjonalność i estetyka

Opaskę wokół domu przeważnie wykonuje się z takich materiałów jak:

Blurb icon

kamienie ozdobne – ich układanie nie jest trudne, a ich prezentacja wygląda bardzo estetycznie. Najczęściej wybierane są otoczaki oraz grys ogrodowy, rzadziej natomiast grubszy żwir;

Blurb icon

kostka brukowa – jej ułożenie nie należy do najprostszych ale wygrywa pod względem trwałości i wytrzymałości.

Pierwszym i bardzo istotnym etapem pracy jest przygotowanie podłoża. Gdy opaskę wykonujemy z kamieni ozdobnych bądź żwiru idealnie sprawdzi się piasek lub geowłóknina. Natomiast kostka brukowa potrzebuje innego podłoża jakim jest podsypka cementowa o grubości 15-20 cm. Opaska wokół domu powinna wynosić od 4 cm do 6 cm grubości i od 40 cm do 60cm szerokości z uwagi na jej podstawowe funkcje (ochrona dołu elewacji przed zabrudzeniem, zabezpieczenie murów przed zawilgoceniem oraz odseparowanie budynku). Zdarza się, że opaska wokół domu spełnia jeszcze dodatkowe role- jest jednocześnie drogą (w takiej sytuacji musi być odpowiednio szersza, około 80-90 cm) lub alejką w przydomowym ogrodzie (szerokość musi wynosić minimum 120 cm).

Podczas budowania opaski nie należy popełniać błędu, który polega na wykonywaniu jej w formie jednolitej betonowej wylewki. Doprowadza to do wysychania gruntu stykającego się ze ścianą fundamentową, jak również do deformacji opaski.

Opaska wokół domu- kiedy pełni funkcję odwadniającą?

Opaska wokół domu musi być przepuszczalna dla wody. Dla umożliwienia jej szybkiego spływu należy zapewnić takie ukształtowanie, aby uzyskać przynajmniej dwuprocentowe nachylenie powierzchni w kierunku otaczającego terenu. Nieprzepuszczalna kostka wokół budynku spowodowałaby zbieranie się wilgoci właśnie wokół niego, co w ostateczności dla ścian fundamentowych domu miałoby negatywne skutki, tym bardziej gdy znajduje się piwnica umieszczona poniżej gruntu.

Żwirowa opaska wokół domu- czy warto się na nią zdecydować?

Opaska żwirowa, która wykonana jest w sposób prawidłowy gwarantuje, że woda opadowa będzie trafiała do gruntu, natomiast osuszanie podłoża będzie procesem szybkim i zarazem skutecznym. Kiedy warto zdecydować się na żwirową opaskę? Szczególnie w dwóch sytuacjach:

Blurb icon

gdy wokół domu znajduje się glina,

Blurb icon

po wykonaniu drenażu odwadniającego.

Warto podkreślić, że każda opaska wokół domu musi posiadać obramowanie, aby kamienie pozostawałyby w jej obrębie. To gwarantuje trwałość i wytrzymałość.

Opaska wokół domu – etapy prac

Pierwszym etapem podczas układania kostki brukowej wokół domu jest korytowanie, czyli wytyczenie pasa o określonej szerokości i głębokości. Następnie osadza się krawężniki oraz wykonuje się podbudowę z kruszywa naturalnego bądź łamanego. Końcowy etap to stworzenie podsypki cementowej, na której układana jest kostka brukowa.

W przypadku wykonania opaski wokół domu z kamieni ozdobnych, początek prac jest dokładnie taki sam. Zmienia się proces po ułożeniu obrzeży. Dalej rozkłada się geowłókninę, piasek oraz warstwę żwiru. Tak kończymy prace, a opaska wokół domu jest gotowa do pełnienia swojej roli.

Zdecydowanie podjęcie decyzji o wykonaniu opaski wokół domu jest idealnym rozwiązaniem. Dzięki niej zabezpieczymy dolną elewację, jednocześnie estetycznie wypełniając przestrzeń dookoła budynku. Nasz zespół specjalistów wraz z maszynami i urządzeniami perfekcyjnie poradzi sobie z takim zadaniem, a Państwo będą mogli szybko cieszyć się z efektów!

Interesuje Cię solidne wykonanie opaski wokół domu? Odwiedź naszą ofertę robót ziemnych lub skontaktuj się z nami teraz.

Masz pytania?

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.