Podstawowy sprzęt budowlany do robót ziemnych
Absolutnie każda większa budowa nie odbędzie się bez użycia specjalistycznych maszyn budowlanych. To dzięki nim roboty w ziemi są owocne, przebiegają szybko i sprawnie. Podpowiadamy jaki sprzęt będzie niewątpliwie ważny podczas wykonywania prac ziemnych.
Podstawowe maszyny budowlane na placu budowy
Bardzo trudno wyobrazić sobie budowę bez sprzętu budowlanego takiego jak koparka, spycharka, koparko-ładowarka oraz wywrotka. To one nadają tempo prac, a ich wykorzystanie jest obszerne. Oprócz samych nowoczesnych i sprawnych maszyn budowlanych bardzo ważne jest, aby operatorzy posiadali odpowiednie uprawnienia. Bezpieczeństwo to główna zasada, jaką należy kierować się podczas obsługi sprzętu budowlanego.
Koparki są maszynami, które służą do wykopów, oddzielania urobku od gruntu, wyburzeń czy prac wydobywczych. Maszyny różnią się kształtem, rozmiarem i funkcjonalnością, lecz zasadniczo wykorzystuje je się do tego samego celu. Przy utwardzonej powierzchni stosuje się modele kołowe, jednak do grząskiego terenu idealne będą gąsienice. Koparki są niezwykle ważne w każdej firmie budowlanej, ponieważ większość prac rozpoczyna się od wykopów.
Spycharki to jedne z najpopularniejszych maszyn budowlanych, a ich praca polega na odspajaniu gruntu od podłoża lemieszem, a także przesuwaniu urobku bezpośrednio po podłożu na małe odległości. Wykorzystuje je się przy wszelkich wykopach, nasypach, jak również przy niwelowaniu, profilowaniu podłoża oraz plantowaniu terenu.
Koparko-ładowarki spełniają zarówno funkcję koparki oraz ładowarki. Są bardzo uniwersalnym sprzętem budowlanym. Ich głównym zastosowaniem są prace ziemne takie jak załadunek oraz transport urobku na niewielkie odległości, a także wykopy wąskoprzestrzenne. Umożliwiają szeroką gamę prac, a mianowicie: zgarnianie, odśnieżanie, zamiatanie, frezowanie, sztaplowanie czy kopanie rowów.
Wywrotki przeznaczone są do transportu materiałów sypkich. Istnieją różne rozmiary pojazdów: dwuosiowe (bez problemu docierają w każde miejsce, niestety mają niewielkie możliwości załadunkowe), trzyosiowe (posiadają ładowność do 16 ton) oraz czteroosiowe (idealnie sprawdzające się przy każdych większych projektach).
Maszyny budowlane- kupić czy wynająć?
Przedsiębiorcy decydują się na wypożyczenie maszyn budowlanych ze względu na realizację inwestycji odkrywczych lub z uwagi na zadania, które powodują sporadyczność wykorzystania ciężkich pojazdów. Wynajęcie sprzętu budowlanego to również doskonałe rozwiązanie dla osób prywatnych potrzebujących maszyn jednorazowo, np. do budowy domu. Aktualnie rynek oferuje znaczną ilość firm zajmujących się tylko i wyłącznie wypożyczaniem maszyn budowlanych innym przedsiębiorstwom.
Zakup pojazdów budowlanych często wiąże się z zaczerpnięciem kredytu, skorzystania z usługi leasingowej, a także z wysokimi kosztami utrzymania. Dodatkowo należy pamiętać, że zakup maszyny to również zapewnienie operatora, co wpływa na kolejny koszt związany z zatrudnieniem fachowców.
Podsumowując, jest to sprawa indywidualna każdego właściciela firmy, zważywszy na sytuację finansową przedsiębiorstwa i możliwości rozwoju. Niemniej jednak często okazuje się, że wypożyczenie sprzętu budowlanego niesie za sobą więcej korzyści, aniżeli zakup nowego pojazdu.
Maszyny budowlane takie jak koparki, spycharki, koparko-ładowarki oraz wywrotki są niezbędne podczas każdej budowy. Pomagają pracownikom wykonywać ciężkie prace ziemne, przyczyniają się do zwiększenia przerobu oraz pozwalają na redukcję kosztów inwestycji. Jako firma zajmująca się prowadzeniem wszelkich robót ziemnych, świadczymy wynajem maszyn budowlanych. Posiadamy sporą flotę pojazdów służących do różnych prac budowlanych. Nasze maszyny gwarantują powodzenie na placu budowy poprzez innowacyjność, nowoczesność oraz sprawność.