podsypka piaskowa pod kostkę brukową

Podsypka pod kostkę brukową – co musisz wiedzieć?

Podsypka spełnia istotną rolę przy tworzeniu nawierzchni z kostki brukowej. Od odpowiedniego przygotowania podłoża zależy trwałość oraz stabilność powierzchni. Podbudowa i podsypka są najważniejszymi warstwami, a ich wykonanie przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie kostki brukowej.

Podsypka pod kostkę brukową - czym jest?

Podsypka pod kostkę brukową zapewnia odpowiednie osadzenie kostki, którą wbija się specjalnym młotem brukarskim w podbudowę, zabezpiecza kostkę przed szkodliwym działaniem ujemnej temperatury oraz przed możliwym przemieszczaniem się, wyrównuje poziom bruku, a także decyduje o bezbłędnym ułożeniu elementów, np. podjazdu bądź chodnika. Podsypka umieszczana jest na warstwie podbudowy. Pełni ona funkcję równomiernego przenoszenia obciążeń z nawierzchni brukowej na podłoże.

Jaka podsypka pod kostkę będzie odpowiednia?

Podsypka to warstwa, która znajduje się tuż pod kostkę brukową i zaraz za podbudową. Schemat wykonania kostki brukowej wygląda następująco:

  1. Grunt
  2. Geowłóknina
  3. Podbudowa
  4. Podsypka
  5. Kostka brukowa

Istnieją różne podsypki. Sprawdźmy, które będą najlepsze pod względem zastosowanego, w następnej kolejności, materiału:

  •  Podsypka pod kostkę granitową

Najlepszą podsypką pod kostkę granitową jest podsypka piaskowo-cementowa, podsypka betonowa lub warstwa drobnego żwiru. Idealnie nada się do zaklinowania poszczególnych elementów. Końcowa warstwa podsypki powinna mieć grubość do 4 cm.

  • Podsypka pod płyty chodnikowe

Podczas układania płyt chodnikowych możemy zastosować podsypkę piaskową, żwirową bądź piaskowo-cementową. Podsypka piaskowa niestety będzie charakteryzowała się wypłukiwaniem podczas opadów deszczu, zaś podsypka żwirowa odporna jest na czynniki atmosferyczne. Podsypka piaskowo-cementowa doskonała będzie przy układaniu krawężników i przy studzienkach.

  • Podsypka pod krawężniki

Pomiędzy betonem a spodem krawężnika powinna znaleźć się podsypka piaskowa, bazaltowa, cementowa czy cementowo-piaskowa. Jej grubość powinna wynosić od 30 do 50 mm. Najlepiej wybrać podsypkę 1:4 zapewniającą odpowiednie odkształcanie się krawężników.

  • Podsypka pod obrzeża

Podczas układania obrzeży, na zagęszczonej podbudowie, umieszczę się podsypkę, której grubość wynosi około 4-5 cm. Można ją wykonać z piasku 0-2 mm, kamieni 0-4 mm czy też grysu 2-8 mm, a idealną podsypką będzie cementowo-piaskowa lub piaskowa.

  • Piasek pod kostkę czy żwir?

Podsypka pod kostkę brukową spełnia bardzo ważne zadanie. Otóż zapewnia trwałość, a także stabilną powierzchnię. W sytuacji jeśli kostka będzie układana na glebie piaszczystej idealnym wyborem będzie drobny żwir. Gliniasta gleba spowoduje, że niektóre kostki wybrzuszą się lub nawet mogą pękać. Podsypki piaskowej nie wybiera się w celu ułożenia kostki do ścieżek lub podjazdów, gdyż może dojść do przesuwania kostki. Jeśli nawierzchnia nie będzie często eksploatowana, nie pojawi się spory ruch, stosuje się podsypkę piaskową lub podsypkę cementowo-piaskową.

Zalety i wady różnych rodzajów podsypki

Oferta rodzajów podsypki pod kostkę brukową jest wprawdzie bardzo bogata, lecz zazwyczaj stosuje się poniższe materiały:

• podsypka piaskowa,

• podsypka żwirowa,

• podsypka cementowo-piaskowa.

Podsypka piaskowa jest to najtańszą i najczęściej wybieraną opcją, lecz jej wadą jest szybkie wypłukiwanie się. Alternatywą do podsypki piaskowej jest podsypka żwirowa, a więc droższy wariant. Nie wypłukuje się tak szybko, a dodatkowo stanowi świetny materiał na podsypkę podczas układania kostki w złych warunkach pogodowych, takich jak na przykład mróz. Idealnym rozwiązaniem jest podsypka cementowo-piaskowa. Taki surowiec zagwarantuje doskonałą stabilność oraz szczelność, biorąc nawet pod uwagę przebieg kanalizacji bądź innych elementów infrastruktury.

Ile podsypki pod kostkę brukową?

Grubość warstwy podsypki pod kostkę wynosi od 3 do 5 cm i jest to tak zwana warstwa wyrównawcza. Ważniejszą natomiast rolę odgrywa podbudowa, a jej grubość zależy od przeznaczenia kostki brukowej. W przypadku miejsc mało uczęszczanych wystarczy, by podbudowa pod kostkę miała mniej więcej 10-20 cm. Jeśli chodzi o podjazdy, uliczki bądź parkingi warstwa materiału powinna mieć grubość 20-40 cm. Pamiętajmy, aby podbudowę układać warstwami, a każda z nich musi być odpowiednio zagęszczona.

Podsypka pod kostkę brukową ile cementu?

Podsypka cementowo-piaskowa idealnie sprawdza się przy budowie podjazdów bądź chodników. Podsypka pod kostkę powinna posiadać proporcję 1:2; 1:4; 1:6 lub 1:8 tak, aby wytrzymać wymagającą eksploatację. Oznacza to, że na jedną część cementu przypadają „x” części piasku.

Podsypka pod kostkę brukową - ile kosztuje?

Cena podsypki za kostkę jest uzależniona od rodzaju materiału – od frakcji, a więc od poziomu rozdrobnienia. Średni koszt podsypki cementowo-piaskowej wynosi około 60-70 złotych za tonę. Do podsypki można użyć również kruszyw dekoracyjnych, np. bazaltu lub kamienia, lecz jest to zdecydowanie droższy wybór i wynosi około 150-300 zł za tonę. Piasek, a także cement należy zamówić w nadmiarze, gdyż potrzebne będą do osadzenia krawężników. Cena może również zwiększyć się o transport materiału.

Wybór podsypki odgrywa bardzo ważną rolę. Podczas układania kostki brukowej musimy wiedzieć jakie będzie jej przeznaczenie i wybrać odpowiednią podsypkę. Ponadto podsypka pod kostkę brukową zapewnia utrzymanie właściwej amortyzacji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą prac brukarskich oraz materiałów sypkich.

Interesuje Cię ułożenie kostki brukowej? Szukasz profesjonalistów, którzy wykonają roboty ziemne? Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami teraz

Masz pytania?

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.