Punkt piaskowy - Czym jest w kontekście produkcji betonu budowlanego?

Beton wykonywany jest z kilku różnych materiałów sypkich takich jak piasek, cement oraz żwir.  Każde z nich posiada jednak swoje odrębne parametry, które ostatecznie wpływają na jakość produktu końcowego. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii piasku i punktu piaskowego, od jego definicji po znaczenie w produkcji betonu. Zapraszamy do lektury.

punkt piaskowy

Czym jest punkt piaskowy? – uziarnienie kruszyw w betonie

Termin „punkt piaskowy” to kluczowy parametr używany do charakteryzowania granulacji materiałów stosowanych w produkcji betonu. Opisuje on procentowy udział masy piasku o ziarnach o średnicy od 0,063 mm do 2 mm w całkowitej masie kruszywa używanego do wykonania betonu budowlanego. 

Grunt to pamiętać, że im wyższa klasa betonu tym punkt piaskowy powinien być niższy!

Dlaczego punkt piaskowy jest tak ważny w betonie budowlanych czy tynkach?

Teraz gdy wiemy, czym jest punkt piaskowy, czas zrozumieć, dlaczego ma on takie duże znaczenie w betonie. Przede wszystkim im wyższy jest ten parametr, tym stworzona zaprawa będzie bardziej „ziarnista”. Oznacza to, że piasek/kruszywo o większych ziarna będzie lepsze w przypadku murowania ścian lub zalewania fundamentów a kruszywo o niższym parametrze będzie lepsze do gładkich tynków. 

Jakiego piasku warto użyć do produkcji betonu, zapraw czy tynków?

Piasek jako jedna z frakcji w mieszance betonowej to obok cementu jej podstawa. Jeśli chcesz mieć pewność, że stworzony beton będzie najwyższej jakość oraz jego gęstość czy ziarnistość sprawdzi w konkretnym wykorzystaniu, musisz postawić na najlepsze materiały sypkie. Znajdziesz je m.in. w ofercie naszej firmy. Oferuje materiały od kruszywa grubego, przez żwir aż po popularny piasek płukany. Jeśli nie wiesz dokładnie jak określać punkt piaskowy, pomożemy ci z doborem ziarnistości piasku. Dodatkowo przetransportujemy zakupiony materiał wprost na Twoją posesję.

Jak uzyskać piasek o mniejszym uziarnieniu?

Jak już wiesz, piasek może posiadać różne uziarnienie od setnych części milimetra aż po 2 mm. Uziarnienie kruszyw do betonu ma duże znaczenie, dlatego wiele firm stara uzyskać się odpowiednią ich średnicę. Jednym z najważniejszych sposobów na uzyskanie drobniejszej frakcji jest wykorzystanie specjalnych sit, które umożliwiają przesianie grubszego materiału od drobnych ziaren.

Punkt piaskowy i jego znaczenie – podsumowanie

Punkt piaskowy materiałów sypkich to ich kluczowy parametry przy produkcji betonu. Zrozumienie kwestii uziarnienia jest niezbędne dla każdego projektanta budowlanego. Wybór odpowiedniego punktu piaskowego może znacząco wpłynąć urabialność masy betonowej czy też wytrzymałość całej konstrukcji. Wartości punktu piaskowego powinna być dostosowana do konkretnych potrzeb projektu, co daje projektantom pełną kontrolę nad jakością betonu w budownictwie. 

Jeśli szukasz piasku i innych materiałów sypkich o stworzenia betonu o odpowiednich właściwościach koniecznie sprawdź ofertę naszej firmy. Posiadamy kruszywa różnych frakcji o różnym przeznaczeniu – od tłucznia aż po piasek. Napisz do nas lub zadzwoń, aby poznać szczegółową ofertę oraz by otrzymać bezpłatną wycenę. Zapraszamy!

Chcesz zlecić roboty ziemne? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, dobiorą do nich najkorzystniejsze rozwiązanie.

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.