Roboty ziemne przygotowawcze- ładowarka przygotowująca teren do budowy domu

Roboty ziemne przygotowawcze

Roboty ziemne polegają na wydobywaniu ziemi, jej przemieszczaniu oraz kształtowaniu terenu. Dzięki nim można stworzyć budowle podziemne, nadziemne oraz wszelkie instalacje znajdujące się pod ziemią. Dowiedz się jakie są rodzaje prac ziemnych.

Zmiana ukształtowania terenu działki

Gdy planujesz zakup działki pod budowę domu poszukujesz takiej, która odpowiada Twojej wizji. Zdarza się również, że teren nie do końca jest wymarzony ze względu na specyficzne warunki. W takim przypadku możliwością jest zmiana ukształtowania terenu. Co należy zrobić? Konieczny jest projekt budowlany, który zawiera plan zagospodarowania działki.

Roboty ziemne związane z ukształtowaniem działki:

1. Podniesienie terenu działki

Podniesienie terenu wokół domu jest możliwe, gdy:

– poziom wód gruntowych jest za wysoki (w takiej sytuacji fundamenty zbudowane są na poziomie terenu i dookoła obsypywane piaskiem),

– zależy nam na atrakcyjnym widoku, który jest niemożliwy z niższego poziomu,

– chcemy uzyskać lepsze nasłonecznienie wnętrz.

Aby podnieść budynek konieczny jest zakup piasku. Warto wiedzieć, że podnoszenie terenu wokół domu, czyli zmiana rzędnej wysokości terenu, planuje się dużo prędzej i należy uwzględnić je w dokumentacji budowlanej.

2. Obniżenie terenu

Obniżenie terenu działki często przynosi mniej korzyści, a wybiera się je tylko w razie konieczności. Wybór takiej metody skłania właścicieli do usytuowania np. garażu w części podziemnej ze względu na małą lub wąską działkę. Planując takie rozwiązanie musimy uwzględnić wygodny dojazd, a do jego wykonania należy łagodnie obniżyć teren.

3. Wykop pod fundament

Wykopy pod fundamenty realizowane są po wytyczeniu budynku przez geodetę. Zasada mówi, że wykop musi być szerszy od ławy fundamentowej, aby móc ustawić szalunki.

Zakładając, że dom będzie posiadał piwnicę, poleca się wykonanie wykopu szerokoprzestrzennego. Idealny również będzie, gdy działka znajduje się na gruntach niespoistych.

Nachylenie skarp wykopu musi wynosić około 35-40o, natomiast dno wykopu powinno znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu, który wynosi od 0,8 m do 1,4 m.

Co zrobić z ziemią pochodzącą z wykopu? Najlepiej wykorzystać ją do formowania wzniesień. Idealnie sprawdzi się pod taras lub dekoracyjne skarpy w ogrodzie.

Kiedy zaplanować wykop pod fundament? Najlepiej wybrać okres pomiędzy początkiem kwietnia a końcem października. Roboty w ziemi nie powinny odbywać się w deszczowe dni, ponieważ opady mogą spowodować osunięcie się skarp.

4. Wyrównanie terenu

Niwelacja terenu, czyli wyrównanie działki, ma na celu usunięcie nadmiaru ziemi bądź uzupełnienie w miejscach, gdzie jej brak. Dzięki niej budynek uzyska odpowiednią stabilność. Aby do niej przystąpić nie wymagane jest pozwolenie. Wyrównanie terenu rozpoczyna się od usunięcie humusu (wierzchniej warstwy ziemi), następnie wykonuje się pomiary terenu przez geodetów, a na samym końcu maszyna budowlana przystępuje do prac ziemnych w celu uzyskania wymaganej powierzchni.

Roboty ziemne przygotowawcze są nieuniknionym etapem prac budowlanych. To one rozpoczynają prace i służą prawidłowemu posadowienia budowli. Roboty Ziemne Szczucki specjalizują się w tego typu robotach od prawie 30 lat. Z przyjemnością zrealizujemy inwestycje, służąc wsparciem, doświadczeniem i ogromną motywacją do podnoszenia komfortu Państwa życia.

Interesuje cię zmiana ukształtowania terenu działki lub inne roboty ziemne? Skorzystaj z nasz bezpłatnej wyceny!

Masz pytania?

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.