Równanie działki w 5 krokach – skuteczna niwelacja terenu

Kupiłeś działkę, ale jej teren nie umożliwia Ci od razu rozpocząć budowy domu? Chcesz wykonać niwelację działki, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Z poniższego artykułu dowiesz się jakie prace ziemne należy przeprowadzić w celu wyrównania posesji. Przedstawiamy zasady profilowania oraz 5 kroków skutecznego wyrównania poziomu gruntu.

równanie działki

Poziomowanie działki budowlanej – kiedy jest konieczne?

Aby odpowiednio przeprowadzić niwelację terenu działki, należy uwzględnić jej przeznaczenie – czy będzie to działka rekreacyjna, czy budowlana. Prace ziemne związane z przeprowadzeniem niwelacji działki dla domu jednorodzinnego powinny odbyć się na początku, zanim działka zostanie ogrodzona i podłączona do mediów. Warto zauważyć, że nie wszystkie działki są puste, niektóre mogą być już zadrzewione lub porośnięte trawą, więc konieczne będzie przeniesienie roślin w inne miejsce.

Niwelowanie terenu może być wyzwaniem, szczególnie w przypadku zbitego gruntu  lub występowania kamieni. Prace te zwykle składają się z kilku etapów, począwszy od usuwania przeszkód uniemożliwiających działanie sprzętu do wypoziomowania terenu.

Choć cele działki mogą się różnić, sam proces niwelacji na każdej parceli jest podobny. Istotna jest różnica w sposobie wyrównania i docelowej wysokości terenu. Równanie terenu pod trawnik będzie się różnić od placu zabaw dla dzieci, a także od celu stworzenia przydomowego ogrodu. Prace niwelacyjne należy dostosować do konkretnych potrzeb i celów działki, zapewniając odpowiednią niwelację gruntu, aby osiągnąć zamierzony efekt wizualny i funkcjonalny.

Wyrównanie terenu działki budowlanej – definicja niwelacji

Wyrównywanie terenu lub inaczej niwelację można definiować na różne sposoby. Głównie w zależności od perspektywy, z jakiej się na nią patrzy. Geodeta interpretuje niwelację terenu działki jako proces pomiaru i określenia różnic wysokości na danym obszarze w celu przygotowania działki pod budowę domu.

Z kolei osoba zaangażowana w budowę patrzy na wykonanie niwelacji terenu jako na praktyczną czynność, która polega na odpowiednim wyrównaniu terenu, aby umożliwić budowę odpowiednich obiektów na równym podłożu.

Jakie są etapy niwelacji – poprawna niwelacja i równanie terenu pod budowę w 5 krokach

Aby przeprowadzić skuteczną niwelację na działce, warto kierować się powszechnie stosowanymi zasadami profilowania oraz zachować odpowiednią kolejność działań, aby osiągnąć pożądane rezultaty i uniknąć przekroczenia ustalonego budżetu. Poniżej przedstawiamy 5 kroków niwelacji poziomu terenu:

  1. Pierwszym krokiem przed przygotowaniem terenu działki są kwestie formalności niwelacji terenu.
  2. Drugim krokiem podstawowej kwestii niwelacji jest dokładne wymierzenie terenu. Przy użyciu specjalistycznego narzędzia geodezyjnego, jakim jest niwelator, można ustalić topografię działki. Następnie pomiary do wyrównania przekłada się na szkic, uwzględniając wszelkie nierówności, spadki, pagórki czy rowy. Jest to kluczowe do wykonania projektu niwelacji terenu.
  3. Kolejnym etapem jest profilowanie działki, wykorzystując proste przybory takie jak sznurek, poziomy profil, pręty i grabie. Szeregiem równoległych linii wyznacza się pasy ziemi o szerokości nieprzekraczającej dwóch metrów, które stanowią podstawę do podniesienia terenu działki lub jego obniżenia.
  4. Następnie należy wykonać przygotowanie terenu, usuwając wierzchnią warstwę, czyli humus. To ważne zadanie, ale trzeba postępować ostrożnie, aby zachować wartościowe elementy gleby, szczególnie jeśli planuje się posadzenie roślin. Wykorzystuje się odpowiedni sprzęt, jak koparko-ładowarki, spycharki lub koparki bez funkcji ładowania, dopasowując go do specyfiki działki. Przy tym etapie warto sprawdzić, czy nie ma na działce elementów, które mogłyby utrudnić prace, takich jak okablowanie, gazociąg, studnia czy kanalizacja. Wyznaczając pasy ziemi, gdzie znajdują się te konstrukcje, można uniknąć ich uszkodzenia.
  5. Ostatecznym krokiem procesu równania terenu jest równanie gleby na działce. Faktyczne wyrównanie należy wykonać zgodnie z pomiarami geodezyjnymi i projektem. Wykonanie wcześniej pomiary niwelacji to klucz do idealnie wykonanych robót ziemnych.

Jakie błędy podczas niwelacji można popełnić?

Może wydawać się, że usuwanie nadmiaru gruntu w celu jego wyrównania to tylko wykopanie ziemi, czyli nic trudnego. Otóż, aby otrzymać idealne ukształtowanie terenu, należy dobrze przygotować się do robót ziemnych i znać podstawy wykonywania pomiarów. Zły pomiar terenu spowoduje powstanie spadku terenu, wzniesień, dołów itp. Kolejnym błędem podczas niwelacji może być niedostosowanie maszyn do danego terenu lub niedopełnienie formalności.

Niwelacja a przepisy budowlane – jakie formalności przed niwelacją?

W przepisach prawa budowlanego nie ma bezpośredniej wzmianki o procesie niwelacji terenu, ale istnieje odniesienie do podnoszenia gruntu w ramach prac przygotowawczych. Jednakże, interpretując kodeks, trzeba zrozumieć, że formalności związane z uzyskaniem zezwolenia na budowę wciąż są wymagane, zwłaszcza gdy działania związane z wyrównaniem terenu są planowane.

Nie zawsze potrzebne jest pozwolenie na budowę, zwłaszcza jeśli obiekt nie przekracza określonej powierzchni lub nie jest ściśle związany z gruntem. Należy jednak pamiętać, że wiele dodatkowych prac, w tym prace przygotowawcze, musi zostać uwzględnionych przed rozpoczęciem budowy.

Jednym z kluczowych etapów jest właśnie wyrównanie terenu, które, jak wynika z polskiego prawa budowlanego, wymaga zezwolenia budowlanego. Wyraźnie więc można zauważyć, że niwelacja terenu działki jest integralną częścią procesu prac przygotowawczych.

Jakie są konsekwencje nielegalnej niwelacji?

Kary za nielegalne prace budowlane bywają dotkliwe, bowiem ograniczają się nie tylko do grzywny. W przypadku wykonywania prac budowlanych na działce bez wymaganego zezwolenia, organy nadzoru mogą nakazać nawet wyburzenie wzniesionego domu lub innego obiektu.

Należy zrozumieć, że kary są również stosowane w sytuacji, gdy niwelacja terenu jest przeprowadzana w nieodpowiedni sposób. Standardową sankcją jest nałożenie grzywny finansowej, przy czym warto się liczyć z wysokimi karami za działania bez zezwolenia. Aby uniknąć kłopotów zarówno finansowych, jak i prawnych, zaleca się skrupulatne dopełnienie wszystkich formalności przed przystąpieniem do prac niwelacyjnych.

Ceny robót ziemnych – koszt niwelacji pod budowę domu

Równanie terenu działki oczywiście wymaga wykonania szeregu prac ziemnych, które powinny zostać zlecone profesjonalistom. Koszt wykonania niwelacji terenu działki w takiej firmie może zależeć od wielu czynników. Przede wszystkim od wielkości działki, lokalizacji oraz od nierówności, jakie znajdują się na danym terenie. Aby poznać dokładne koszty niwelacji terenu, skontaktuj się z nami w celu otrzymania dokładnej wyceny robót ziemnych.

Wyrównanie terenu działki – podsumowanie

Jak widzisz niwelacja i poziomowanie działki budowlanej to skomplikowane przedsięwzięcie. Dlatego jeśli chcesz szybko i w odpowiedni sposób wyrównać teren działki skorzystaj z oferty naszej firmy. Oferuje kompleksowe prace ziemne na terenie posesji, które umożliwią poziomowanie działki. Zadzwoń lub napisz w celu uzyskania szczegółowej oferty oraz wyceny kosztów równania terenu.

Chcesz zlecić roboty ziemne? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy ocenią klasyfikację gruntów i dobiorą do nich najkorzystniejsze rozwiązanie.

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.