Układanie kostki brukowej przez firmę brukarską

Układanie kostki brukowej – poradnik jak ułożyć kostkę brukową krok po kroku

Kostka brukowa idealnie sprawdza się do podjazdów, ścieżek czy alejek w przydomowej przestrzeni. Jej zadaniem jest wygodne poruszanie się, jak również wpływa na efekt wizualny.  Niewątpliwie jest najpopularniejszym materiałem wykończeniowym stałych elementów architektury. Sprawdź, na czym polega układanie kostki brukowej.

Wybór kostki brukowej

Kostka brukowa to najczęściej stosowany materiał do wykańczania posesji domu. Jest odporna na warunki atmosferyczne, a dodatkową cechą jest ogromna wytrzymałość na obciążenia mechaniczne. Kostka brukowa posiada bogaty wybór wzorów oraz kształtów. Dzięki niej możemy stworzyć indywidualny projekt.

Dokonując wyboru kostki brukowej należy wziąć pod uwagę kolor, fakturę i rozmiar pojedynczych elementów. Dostępne są tradycyjne formaty, jak również płyty XXL, które w ostatnich czasach są bardzo popularne. Grubość warstw i rodzaj kostki zależny jest od rodzaju podłoża. Duże znaczenie ma obciążenie, jakim kostka będzie poddawana.

Materiał na kostkę brukową

Kostka może być wykonana z wielu różnych materiałów, które przede wszystkim wpływają na jej walory estetyczne oraz wytrzymałość. Najczęściej spotykana jest kostka betonowa, oprócz tego mogą występować również kamienie naturalne takie jak choćby granit. 

Układanie kostki brukowej – od czego zacząć?

Zanim przystąpimy do prac, musimy określić powierzchnię układanej kostki brukowej oraz obciążenie, jakim będzie poddawana nawierzchnia. Powierzchnia, na której zostanie ułożona kostka brukowa, musi być utwardzona. Z kolei informacja o obciążeniu potrzebna jest do wyboru odpowiedniej kostki pod względem wymiaru oraz grubości. Nie należy układać dużych płyt na wąskich i krętych ścieżkach, jak również drobnej kostki na sporych powierzchniach. Grubość materiału ma duże znaczenie pod względem natężenia ruchu i ciężaru. Im większy ruch, tym kostka brukowa powinna być grubsza. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie projektu nawierzchni, dzięki czemu będziemy znać zapotrzebowanie na kostkę wraz z uwzględnieniem nadwyżki na docinki.

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Układanie kostki brukowej to złożony proces, który opiera się na kilku ważnych krokach. Niedopilnowanie, któregoś z nich może prowadzić do sporych problemów z jej użytkowaniem w przyszłości. Przede wszystkim może osiadać lub pękać. Poniżej przedstawiamy etapy układania kostki brukowej:

Etap I – wytyczenie miejsca na kostkę i korytowanie

Prace rozpoczynamy od ustalenia poziomu, wyznaczając żyłką górną krawędź obrzeży bądź kostki brukowej. Należy usunąć wierzchnią warstwę gruntu, zazwyczaj od 20 do 40 cm podłoża, ręcznie (na mniejszym obszarze) lub za pomocą sprzętu budowlanego. Do wyznaczenia powierzchni przydadzą się paliki i sznurek.

Etap II – wyrównanie podłoża pod kostkę i przygotowanie podłoża

W następnym etapie dochodzi do wyrównywania powierzchni po korytowaniu oraz wykonania spadków i linii odwadniających nawierzchnię. Kolejno kształtuje się poziomy przebieg chodnika, zaznacza się np. zakręty czy rozjazdy.

Etap III – zagęszczenie gruntu

Po wyrównaniu powierzchni należy ubić dno wykopu. Do ubijania używa się zagęszczarki lub walca. Od prawidłowego zagęszczenia zależy trwałość nawierzchni.

Etap IV – wykonanie podbudowy pod kostkę brukową

W kolejnym etapie wykonuje się podbudowę. Rozkłada się materiał, jakim jest np. piasek bądź kruszywo (np. grys) i zagęszcza się go. Grubość warstwy podbudowy zależna jest od rodzaju podłoża, a także przewidywanego obciążenia. Jeśli po nawierzchni z kostki brukowej będą poruszać się ciężkie pojazdy, należy wykonać około 80 centymetrową, lub nawet o głębokości metra, warstwę podbudowy. Natomiast w przypadku ruchu pieszego wystarczy warstwa około 20 cm.

Etap V – osadzenie krawężników i obrzeży

Gdy podbudowa jest gotowa, wykonuje się obramowanie, a więc ułożenie gotowych krawężników. Ich zadaniem jest utrzymanie kostki brukowej w prawidłowym miejscu, by nie doszło do jej przemieszczania i rozsuwania się. Do ich osadzania, tak samo jak do układania kostki używa się suchego betonu. Warto wykonać ok. 10 cm fundament, który ustabilizuje krawężniki. 

Etap VI – wykonanie podsypki

Prace przygotowawcze powoli dobiegają końca. Po ułożeniu krawężników wykonuje się podsypkę w celu prawidłowego osadzenia każdej kostki brukowej, a także zniwelowanie możliwych drobnych różnic wysokości.

Etap VII – układanie nawierzchni z kostki brukowej

W następnym etapie dochodzi do ułożenia kostki brukowej. Warto zaznaczyć, że kostki nie układa się zbyt ściśle. Fugi powinny mieć szerokość około 3 – 5 mm, a ich poprawne wykonanie gwarantuje odpowiednią trwałość. Używaj poziomicy i łaty budowlanej do sprawdzania poziomu. Podczas układania warto przestrzegać dobierania kostek z różnych palet, by uniknąć kolorystycznych plam.

Etap VIII – uzupełnienie spoin piaskiem

Po ułożeniu kostki należy całość zasypać piaskiem płukanym i rozprowadzić szczotką. Piasek nie powinien być gruboziarnisty, ponieważ mógłby nierównomiernie wypełnić spoiny.

Etap IX – zagęszczenie nawierzchni zagęszczarką wibracyjną

Końcowy etap to zagęszczanie. Po usunięciu nadmiaru piasku dochodzi do wibrowania nawierzchni. Jednak po zagęszczanie należy powtórzyć spoinowanie, w celu uzupełnienia ewentualnych braków piasku w szczelinach.

Cenne uwagi – ważne kwestie przy samodzielnym układaniu kostki brukowej

Obrzegowanie powierzchni kostki brukowej 

Aby zabezpieczyć bruk przed obciążeniami, konieczne jest dokładne obramowanie z każdej strony (wykonane z palisad, krawężników, obrzegowań trawnikowych). Obramowanie kostki należy ułożyć w zagęszczone podłoże. W przypadku dużych obciążeń kostki brukowej obrzegowanie trzeba wmurować przy pomocy cementu półsuchego bądź zaprawy murarskiej. Bardzo ważna jest również wysokość obramowania, która nie powinna wyróżniać się na tle ułożonej kostki.

Zachowanie odpowiedniego spadku

Podczas układania kostki, niezależnie czy jest to część odwodnienia, tarasu czy podjazdu należy pamiętać o stworzeniu odpowiedniego spadku. Tzn. ostateczna płaszczyzna kostki powinna lekko opadać w celu odprowadzania wody poza jej powierzchnię. Np. Jeśli układamy odwodnienie, spadek powinien być od domu w stronę ogrodu. 

Podbudowa pod kostkę brukową 

Podbudowa wzmacnia podłoże, równomiernie przenosi obciążenia, a także umożliwia odpływ wody. Odpowiednia podbudowa musi składać się z kilku różnych frakcji kruszywa o różnej średnicy i powinna być rozprowadzana warstwami (od kilku do kilkunastu centymetrów).

Podsypka pod kostkę brukową 

Podsypka umożliwia odpowiednie osadzenie kostki brukowej oraz pełni funkcję wyrównawczą. Dzięki niej możemy skorygować powstałe nierówności w podbudowie bądź w wysokości kostki brukowej.

Jak ułożyć kostkę brukową – Podsumowanie

Prawidłowo ułożona kostka brukowa będzie służyć przez długi okres. Pamiętajmy, że nawierzchnia powinna być jednolita i bez wybrzuszeń, a tuż po jej ułożeniu można od razu z niej korzystać. Jeśli zależy Państwu na odpowiednim i fachowym ułożeniu kostki brukowej, zapraszamy do kontaktu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie oraz sprzęt, dzięki czemu praca jest przyjemna, szybka i owocna.

Jesteś zainteresowany ułożeniem kostki brukowej? Szukasz firmy do specjalistycznych robót ziemnych? Świetnie trafiłeś – skontaktuj się z nami teraz

Masz pytania?

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.