umocnienie skarpy geokratą, obsadzanie skarp

Umocnienie skarpy – jak poradzić sobie z osuwającymi się brzegami?

Pagórkowaty teren działki wydaje się o wiele ciekawszy niż płaska i równa powierzchnia. Daje on wiele możliwości do zagospodarowania i ciekawej aranżacji. Niestety jednak strome skarpy często lubią się obsuwać, co może skończyć się zniszczeniem ogrodu lub nawet być niebezpieczne dla ludzi. Istnieje kilka sposobów na zagospodarowanie skarpy, tak by jednocześnie cieszyła oko oraz była stabilna. W tym artykule przedstawiamy najlepsze sposoby umacniające skarpę.

Umocnienie skarpy i jej zaprojektowanie

Skarpy to element ogrodu narażony na zniszczenia i przesychanie ze względu na nachylenie. Czym to skutkuje? Otóż woda spływa i nie wchłania się w ziemię, natomiast słoneczne dni będą powodowały wysychanie. Prowadzi to do złej stabilności i w konsekwencji do osuwania się skarp. Są jednak sposoby, dzięki którym można temu zapobiec. Jak wzmocnić skarpę? Jakie prace warto wykonać?

W takiej sytuacji należy zastosować jedną z opcji:

  • sadzenie roślin zadarniających,
  • montaż geosiatki,
  • postawienie muru oporowego bądź innej bariery wykańczającej skarpę kamienną.

Rośliny zadarniające idealne na umocnienie skarpy

Obsadzenie skarpy najlepiej wykonać z pomocą roślin zadarniających, czyli roślin okrywowych. Te gatunki roślin szczególnie urokliwie porastają powierzchnie skarp. Najczęściej wybiera się gatunki niskie, szybko rozrastające się, o horyzontalnym rozkładzie pędów, rośliny wieloletnie oraz mało wymagające. 

Idealne do umocnienia skarpy są rośliny rozprzestrzeniające się za pomocą rozłogów, bądź mające zdolność do ukorzeniania pędów przy kontakcie z ziemią. Najlepiej wybrać rośliny liściaste, które będą współgrały ze stylem nieruchomości, a także zgodne z panującymi warunkami siedliskowymi. Tak dobrana roślinność nie będzie wymagała częstego pielenia oraz usuwania chwastów. Które roślin nadają się na skarpę?

Przede wszystkim polecamy poniższe rodzaje roślin płożących:

  • odmiany jałowców płożących
  • irga płożąca zimozielona
  • bluszcz pospolity
  • barwinek pospolity

Dobrze jest obsadzać skarpy roślinami ekspansywnymi, które szybko będą zarastać jej powierzchnię. Szczególnie ważne jest to na większych skarpach. Takie rośliny posadzone na pochyłym terenie jednocześnie zabezpieczy go przed wysychaniem i obsypywaniem, a jednocześnie ozdobi skarpę okrywową.

Umocnienie skarpy geokratą

Jeśli uważasz, że obsadzając skarpy roślinami, nie zapewnisz jej odpowiedniej stabilizacji, możesz użyć mocniejszych sposobów. Geosiatka komórkowa (inaczej geokrata) to rodzaj geosyntetyku wykonanego z tworzywa sztucznego. Geosiatka na skarpę powinny przypominać plaster miodu. Użycie tej formy stabilizacji zapewnia trwałość nawet do 50 lat. Korzystając z geosiatki musimy zaplanować wykończenie skarpy. Jest to wybór pomiędzy zboczem zazielenionym a kamienistym. Takie dane pomogą dobrać wysokość oraz typ geokraty. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę czynniki jak np. spoistość gruntu, częstotliwość i ilość opadów, rodzaj materiału, z jakiego zbudowane jest zbocze, itp. Znając wszystkie czynniki, idealnie można zabezpieczyć zbocze.

Prace ziemne przy użyciu geokraty

Oto jak zabezpieczyć teren przy użyciu geokraty:

  • Pierwszym etapem prac ziemnych jest wyprofilowanie skarpy. Należy odpowiednio wyrównać powierzchnię i przygotować rów za szczytem skarpy w celu zakotwienia geokraty. 
  • Następnie układa się geowłókninę bądź geotkaninę. Ich zadaniem jest stworzenie warstwy separacyjnej. Geowłóknina nie dopuści do mieszania warstwy spodniej z materiałem, którym wypełnimy geokratę. Dodatkowo przepuści wodę opadową, jednocześnie zatrzymując cały materiał na powierzchni. 
  • Kolejnym etapem jest mocowanie geokraty na powierzchni geowłókniny. Pamiętajmy, że geowłókninę układa się na zakład z wywinięciem poza szczyt skarpy. 
  • Geokratę łączy się za pomocą odpowiednich zszywek czy też przy użyciu zacisków plastikowych lub drutu. 
  • Następnie geosiatkę zakotwicza się do podłoża przy użyciu szpilek. Standardowo na 1 m2 geokraty przypada jedna szpilka. 
  • W przypadku bardzo stromej skarpy warto zwiększyć ilość szpilek. 
  • Gdy geokrata jest już zamocowana, wypełniana jest materiałem (ziemią, kruszywem, żwirem czy innym materiałem. 
  • Geokrata będzie również idealnym rozwiązaniem jeśli chcemy posadzić na skarpie krzewy czy drzewa. Należy wtedy wyciąć fragment geokraty zwykłymi nożycami do blachy i przystąpić do sadzenia roślin.

Umocnienie skarpy ogrodowej murkiem oporowym

Do zabezpieczenia na skarpach świetnie sprawdzają się również murki. Mur oporowy jest konstrukcja podtrzymująca nasyp ziemny. To znakomite rozwiązanie, ponieważ wzmacnia skarpę i dodatkowo osłania przestrzeń przed spojrzeniami przechodniów. Mur oporowy mogą porastać niewielkie rośliny okrywowe, przez co będzie pełnił również funkcje estetyczne. Obsadzona pięknymi roślinami skarpa razem z murkiem stworzy naprawdę wyjątkowe połączenie.

Bardzo ważna jest kwestia nachylenia skarpy. Kiedy jej stromość wynosi powyżej 30°, należałoby zbudować drugi mur oporowy po przeciwnej stronie. Dlaczego? Otóż takie rozwiązanie zapobiegnie osypywaniu się ziemi.

Montaż różnych rodzajów murków oporowych może odbyć się na różne sposoby, a do ich budowy wykorzystuje się materiały takie jak:

  • cegły klinkierowe,
  • łupki,
  • otoczaki,
  • drewno,
  • beton układany w szalunku,
  • kształtki betonowe,
  • mury oporowe z kamienia,
  • gotowe mury oporowe prefabrykowane.

Mury oporowe do 1,2 m wysokości można wykonywać samodzielnie, ponieważ nie wymagają głębokiego fundamentowania, specjalnego zbrojenia czy bardzo dokładnych obliczeń dotyczących grubości betonu bądź naporu gruntu. W przypadku wyższych konstrukcji warto powierzyć prace ziemne profesjonalnej firmie.

Mur oporowy betonowy na umocnienie skarp

Beton jest niezwykle trwały i posiada wiele możliwości aranżacyjnych. Dzięki specjalnie profilowanym bloczkom betonowym można nadawać dowolne kształt, dzięki czemu tworzy się ciekawe łuki. Mury oporowe układa się stopniowo jeden element na drugim z zachowaniem przesunięcia w stronę skarpy, kolejno wypełniając je ziemią lub żwirem. Układać go również można na fundamencie betonowym, gdzie należy pamiętać o konieczności dodania warstwy tłucznia przy gruntach nieprzepuszczalnych.

Mury oporowe z betonu układa się w przygotowanym wcześniej szalunku. Ważne, aby wykonać fundament poniżej punktu zamarzania gruntu oraz o dylatacjach co 5 m.

Rośliny okrywowe, murki i geokrata do umocnienia skarpy – Podsumowanie

Skarpy to elementy ogrodu, które mogą nadać mu ciekawego wyglądu oraz różnorodności. Należy jednak odpowiednio je zabezpieczyć, aby spełniały swoje zadanie. Wybierając odpowiedni sposób trzeba zwrócić uwagę zarówno na jego właściwości ochronne jak i ozdobę skarpy. Świetnie sprawdzi się wybór geokrat lub murku obsadzając roślinami powierzchnie skarpy na sam koniec. Dobry wybór roślin zabezpiecza skarpę oraz zapewnia jej ochronę.

Skarpy uwielbiają rośliny płożące, jednak samo obsadzenie może nie wystarczyć. Stojąc przed wyborem odpowiedniego umocnienia skarp, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Doradzimy, jakie rozwiązanie będzie najlepsze, niepowodujące osunięcia się ziemi. Stosując w swojej pracy wiele technik umocnienia skarp, korzystamy zarówno z wiedzy teoretycznej jak i praktycznej, by każdy Klient był usatysfakcjonowany. Zleć roboty ziemne związane ze wzmocnieniem skarpy w naszej firmie i ciesz się z efektów.

Umocnienie skarp to prace dla profesjonalistów. Chcesz zlecić roboty ziemne najlepszym? Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami!

Masz pytania?

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.