umocnienie skarpy geokratą na działce

Umocnienie skarpy – jak poradzić sobie z osuwającymi się brzegami?

Zmagasz się z nierówną działką? Zamierzasz wyrównać całą powierzchnię? Nie wiesz jak zagospodarować teren? Przeczytaj poradnik i dowiedz się jakie istnieją sposoby na ciekawe dekoracje ogrodu, które jednocześnie będą zabezpieczały skarpy przed osunięciem i nie przyczynią się do dodatkowych prac związanych z wyrównaniem terenu.

Umocnienie skarpy i jej zaprojektowanie

Skarpy w ogrodzie narażone są na zniszczenia i przesychanie ze względu na nachylenie. Czym to skutkuje? Otóż woda spływa i nie wchłania się w ziemię, natomiast słoneczne dni powodują wysychanie. Prowadzi to do złej stabilności i w konsekwencji do osuwania się skarp. Są jednak sposoby, dzięki którym można temu zapobiec. Jak umocnić skarpę? Należy zastosować jedną z opcji:

 • sadzenie roślin zadarniających,
 • montaż geosiatki,
 • postawienie muru oporowego bądź innej bariery wykańczającej skarpę kamienną.

Rośliny zadarniające idealne na umocnienie skarpy

Do obsadzenia skarp wybiera się rośliny zadarniające, czyli rośliny okrywowe. Urokliwie porastają powierzchnie skarp. Najczęściej wybiera się gatunki niskie, szybko rozrastające się, o horyzontalnym rozkładzie pędów, długowieczne oraz mało wymagające. Idealne do umocnienia skarpy są rośliny rozprzestrzeniające się za pomocą rozłogów bądź mające zdolność do ukorzeniania pędów przy kontakcie z ziemią. Najlepiej wybrać rośliny, które będą współgrały ze stylem nieruchomości, a także zgodne z panującymi warunkami siedliskowymi. Tak dobrana roślinność nie będzie wymagała częstego pielenia oraz usuwania chwastów.

Wzmocnienie skarpy geokratą

Geosiatka komórkowa (inaczej geokrata) to rodzaj geosyntetyku wykonanego z tworzywa sztucznego. Geosiatka przypomina plaster miodu. Użycie tej formy stabilizacji zapewnia trwałość nawet do 50 lat. Korzystając z geosiatki musimy zaplanować wykończenie skarpy. Jest to wybór pomiędzy zboczem zazielenionym a kamienistym. Takie dane pomogą dobrać wysokość oraz typ geokraty. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę czynniki jak np. spoistość gruntu, częstotliwość i ilość opadów, rodzaj materiału z jakiego zbudowane jest zbocze, itp. Znając wszystkie czynniki idealnie można zabezpieczyć zbocze.

Umocnienie skarpy murem oporowym

Mur oporowy jest znakomitym rozwiązaniem, ponieważ wzmacnia skarpę i dodatkowo osłania przestrzeń przed spojrzeniami przechodniów. Mur oporowy mogą porastać rośliny, przez co będzie pełnił również funkcje estetyczne.

Bardzo ważna jest kwestia nachylenia skarpy. Kiedy jej stromość wynosi powyżej 30° należałoby zbudować drugi mur oporowy po przeciwnej stronie. Dlaczego? Otóż takie rozwiązanie zapobiegnie osypywaniu się ziemi.

Montaż murów oporowych może odbyć się na różne sposoby, a do ich budowy wykorzystuje się  materiały takie jak:

 • cegły klinkierowe,
 • łupki,
 • otoczaki,
 • drewno,
 • beton układany w szalunku,
 • kształtki betonowe,
 • mury oporowe z kamienia,
 • gotowe mury oporowe prefabrykowane.

Stojąc przed wyborem odpowiedniego umocnienia skarp warto zasięgnąć opinii specjalisty. Doradzimy jakie rozwiązanie będzie najlepsze, nie powodujące osunięcia się ziemi. Stosując w swojej pracy wiele technik umocnienia skarp, korzystamy zarówno z wiedzy teoretycznej oraz praktycznej, by każdy Klient był usatysfakcjonowany. 

Jesteś zainteresowany usługą umocnienia skarp? Sprawdź ofertę robót ziemnych lub skontaktuj się z nami!

Masz pytania?

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.