wykopanie stawu

Wykopanie stawu – procedury i porady dotyczące budowy stawu

Naturalne zbiorniki wodne zawsze cieszą się wielki zainteresowaniem zarówno osób poszukujących wypoczynku jak i wędkarzy. Duże tłumy jednak mogą skutecznie zniechęcać do ich odwiedzania. Na szczęście istnieje możliwość zbudowania własnego, prywatnego stawu. Staw na swojej działce? Oczywiście brzmi zachęcająco. Osoby, które planują założenie własnego zbiornika, muszą znaleźć odpowiedni grunt pod jego budowę. Czy wykopanie stawu wymaga zezwolenia? Czy rodzaj stawu na wpływ na formalności prawne, których należy dopełnić? Jak wygląda budowa stawu wodnego i jakie roboty ziemne należy wykonać? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w poniższym artykule.

Czym są stawy wodne?

Stawy rybne oraz zbiorniki z przeznaczeniem do rekreacji bądź oczyszczania ścieków to urządzenia wodne (art. 9 ust. 1 pkt 19 lit c), zgodnie z Prawem wodnym (Dz.U.2005 Nr 239, poz. 2019).

Stawem nazywamy sztuczny zbiornik wód powierzchniowych, który utworzony jest w celach hodowlanych, sportowych bądź przeciwpożarowych. Staw to również naturalny ekosystem wodny o głębokości nieprzekraczającej kilku metrów, w którym występują substancje abiotyczne, producenci, konsumenci i reducenci tak jak w innych zbiornikach wodnych.

Staw ogrodowy – dlaczego warto wybudować staw?

Wiele osób mając wolne miejsce na działce, decyduje się na wykopanie własnego stawu. Czasem są to niewielkie oczka wodne a czasem dużo większe „akweny”. Największym stawem, jaki można wybudować bez pozwolenia, jest ten do 1 ha, co daje naprawdę dużą powierzchnię lustra wody. Jeśli zastanawiasz się, czy warto mieć staw na posesji, dobrze przeanalizuj swoje potrzeby. Dobrze wybudowana i zaaranżowany staw, obsadzony przez rośliny wodne oraz zarybiony sprawia, że może on być świetną atrakcją rekreacyjną zarówno dla odpoczynku jak i wędkarstwa.

Kopanie stawu - zgłoszenie, pozwolenie czy może decyzja środowiskowa?

Budowa zbiorników wodnych o powierzchni do 1 ha oraz głębokości do 3 m nie wymaga uzyskania pozwolenia, a jedynie zgłoszenia wodnoprawnego, do którego należy dołączyć mapkę z jego usytuowaniem.

Poza zgłoszeniem należy przestrzegać warunków takich jak:

  • usytuowanie całego zbiornika tylko na gruntach rolnych,
  • powierzchnia stawu nie może wykraczać poza granice działki, na której jest położony,
  • napełnianie następuje poprzez wody opadowe, roztopowe bądź podziemne co oznacza, że nie można napełnić go sztucznie.

Jeśli chcesz by powierzchnia stawu miała ponad 1000 m2, a jego głębokość powyżej 3 m należy złożyć wniosek do właściwego miejscowo kierownika nadzoru wodnego Wód Polskich o pozwolenie wodnoprawne. Wniosek musi zawierać dokumenty i informacje takie jak:

  • operat wodnoprawny z datą wykonania oraz informacją prowadzenia zamierzonej działalności, bez określeń specjalistycznych,
  • wypisy z rejestru gruntów lub uproszczone wypisy z rejestru gruntów dla nieruchomości położonych w pobliżu zamierzonego korzystania z wód,
  • w przypadku piętrzenia wód powierzchniowych budowlą piętrzącą o wysokości piętrzenia powyżej 1 m- projekt instrukcji gospodarowania wodą,
  • w sytuacji wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego określone w przepisach wydanych na podstawie art. 100 ust. 1 dołącza się zgodę właściciela tych urządzeń.

Niekiedy wymagane są następujące dokumenty:

  • decyzja środowiskowa (wydawana jest dla inwestycji, które mogą znacząco i potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko – na wykopanie stawu na obszarach chronionych niekiedy należy uzyskać decyzję środowiskową. Decyzja dotyczy stawów o głębokości ponad 3 m oraz powierzchni przekraczającej 1000 m2. Decyzja środowiskowa wymaga dołączenia karty informacyjnej przedsięwzięcia, a więc dokumentu przedstawiającego najważniejsze informacje o projekcie. Dodatkowo decydują też kryteria związane z miejscem budowy stawu, m.in. park narodowy, krajobrazowy, rezerwat przyrody, obszar chronionego krajobrazu, obszar Natura 2000, miejsca użytku ekologicznego czy zespołu przyrodniczo-krajobrazowego),
  • wypis oraz wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, bądź decyzję o warunkach zabudowy,
  • ocena wodnoprawna,
  • dokumentacja hydrogeologiczna w kwestii poboru wód podziemnych i odwodnienia zakładu górniczego lub obiektu budowlanego.

Jeśli natomiast wykopanie stawu nastąpiło bez zgłoszenia lub pozwolenia wodnoprawnego, właściciel może ubiegać się o jego legalizację. Pamiętajmy, że zgłoszenie budowy stawu wodnego kosztuje około 90,00 zł, a pozwolenie wodnoprawne przeszło 220,00 zł. Kara za wykopanie stawu bez pozwolenia może być bardzo wysoka i warto postarać się o załatwienie formalności.

Budowa stawu wodnego a decyzja organu władzy o uzyskaniu pozwolenia

Organ władzy ma prawo narzucić uzyskanie pozwolenia na budowę stawu wodnego. W przypadku, gdy wykopanie stawu negatywnie wpływa na ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzję o warunkach zabudowy bądź przynosi inne zagrożenia czy niedogodności organ może narzucić decyzję o pozwoleniu. Przykładem może być zagrażanie życiu ludzi, mienia, pogarszanie stanu środowiska lub warunków zdrowotno-sanitarnych.

Kopanie stawu cena

Cena wykonania stawu jest bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od powierzchni oraz głębokości zbiornika. Ważną kwestią jest również przeznaczenie wykopanej ziemi, tj. czy materiał ma zostać zutylizowany, czy pozostanie na działce w celu późniejszego wykorzystania, np. do usypania wałów na brzegach stawu. Oczywiście tańsza będzie budowa oczek wodnych o niewielkich rozmiarach a droższa budowa większych zbiorników wodnych.

Budowa stawu ogrodowego

Staw składa się z:

  • wału ziemnego
  • dna stawowego
  • budowli wodnych
  • rowów opaskowych

Jednym z pierwszych zadań, przed przystąpieniem do budowy stawu, jest sprawdzenie w urzędzie gminy lub w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego czy nie ma ograniczeń dotyczących powstania stawu. Jeśli nie został uchwalony MPZP należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu.

Budowa stawu rybnego

Budowę stawu rybnego warto zacząć latem lub wczesną jesienią, kiedy poziom wód gruntowych jest najniższy. Jeśli marzymy o niewielkim zbiorniku z rybami ozdobnymi, możemy poprzestać na zasilaniu w wodę tego rodzaju. Gdy jednak planujemy staw wędkarski, musimy pomyśleć o ciekach zasilających (np. źródło, warstwa wodonośna bądź kanał łączący staw z ciekiem wodnym). Koniecznie należy również zadbać o bogactwo roślin wodnych. Rośliny wokół zbiornika muszą mieć światło, jednak ostre słońce będzie sprzyjać rozwojowi glonów, dlatego warto wybrać takie miejsce, gdzie w godzinach popołudniowych staw będzie zacieniony. Dno stawu rybnego musi osiągać 1,5-2 m głębokości w najniższym punkcie, co wpływa na dobrostan zwierząt wodnych.

Kopanie stawu - cenne porady

Znamy wszystkie formalności i możemy przejść do realizacji planu. Poniżej przedstawiono najważniejsze porady.

Kiedy zacząć budowę stawu wodnego? Najlepiej jesienią, ponieważ wtedy poziom wód gruntowych jest najniższy.

Gdzie wykopać staw? Odpowiednim terenem jest taki, którego ukształtowanie sprzyja zakładaniu zbiorników. Należy pamiętać, że wykopanie w kamieniołomach bądź kopalniach torfu nie pozwoli na osuszanie ze względu na dużą głębokość. Najlepszą lokalizacją będzie usytuowanie w pobliżu rzeki czy innego ujęcia wody, tak by nawadniało staw. Zbiornik musi być zasilany wodami opadowymi i spływającymi z terenów nieopodal. Rodzaj takiego zasilania będzie odpowiedni dla niewielkiego zbiornika wodnego, natomiast przy większych należy zaprojektować cieki zasilające i zmeliorowane, które będą ograniczać możliwą powódź. Kolejnym wyznacznikiem położenia jest miejsce, gdzie spędzamy czas i chętnie odpoczywamy. Ważną kwestią są znajdujące się drzewa, gdyż spadające liście będą zaśmiecały wodę oraz odpowiednie warunki świetlne.

Jak wykopać staw?

Przede wszystkim należy wynająć profesjonalny sprzęt. Do wykopania stawu potrzebna będzie koparka. Procedurą w naszej firmie jest spotkanie na miejscu budowy, określenie wymagań oraz potrzeb klienta oraz analiza mapy, gdzie ma powstać zbiornik.

Staw wodny może być wykonany w dwojaki sposób: zgodnie z indywidualnym projektem uwzględniającym zalanie wodą wodociągową oraz w usytuowaniu pobliskiego ujęcia wody.

Pierwsza opcja:

Chcąc wykonać profesjonalny staw wodny najlepiej być w posiadaniu projektu, który ustali jego lokalizację i kształt. Prace ziemne rozpoczynamy od środka zbiornika. Ważnym zadaniem jest wykonanie sieci wgłębień w strefie wody głębokiej. W wypadku spadków poziomu wody, w tych miejscach będą chronić się ryby. Następnie rozkładamy warstwę włókniny oraz gliny (o grubości około 25 cm). Należy pamiętać, że najważniejszą częścią zbiornika wodnego jest szczelna niecka. Kolejnym etapem jest kopanie do linii brzegowej, gdzie warstwa gliny musi być grubsza. Pokrywamy dno folią, geowłókniną i mniej więcej 20-centymetrową warstwą piasku oraz żwiru. Na takiej nawierzchni można sadzić rośliny. Brzeg stawu należy odpowiednio wyprofilować, aby na całej długości miał tę samą wysokość. Wykopanie stawu jest zakończone. Następnym etapem jest jego zalanie. Należy pamiętać, że po pierwszym zalaniu możliwy jest spadek wody, co oznacza, że glina mogła popękać. Materiał uszczelniający, który nasiąknie wodą spowoduje samo uszczelnienie stawu. Ważne, aby przed wpuszczeniem ryb odczekać około 3 tygodnie po zalaniu wodą, ponieważ musi rozwinąć się równowaga biologiczna.

Druga opcja:

Po dokładnej analizie stanu wody (poprzez odkrywkę, czyli wykopanie dołu o głębokości około 1,5 metra) możemy zaplanować odpowiednią głębokość zbiornika. Znając pomiary, przystępujemy do kopania stawu. Maszyna budowlana zaczyna pracę od środka zbiornika, wyrzucając ziemię na bok. W zależności od zlecenia następuje pozostawienie materiału na miejscu budowy lub jego zutylizowanie.

Budowa stawu – Podsumowanie

Wykopanie stawu mimo wszystko nie jest trudnym przedsięwzięciem. Wystarczy starannie przygotować dokumentację oraz wynająć profesjonalną firmę zajmującą się robotami w ziemi, aby cieszyć się niezwykłym widokiem. Gdy naszym celem jest piękne otoczenie na działce wokół domu, warto zainwestować w takie rozwiązanie. Staw wodny zdecydowanie będzie wielką atrakcją, a także miejscem wyciszenia się i refleksji.

Marzy Ci się staw lub inny zbiornik wodny? Szukasz firmy, który zrealizuje dla ciebie ten rodzaj robót ziemnych? Zamów bezpłatną wycenę!

Masz pytania?

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.

Click here to add your own text