Kara za wykopanie stawu bez pozwolenia

Chcesz wykopać staw na działce? Nie wiesz, czy do jego budowy potrzebne jest pozwolenie? Obawiasz się, że wykop bez odpowiednich zezwoleń naraża Cię na ryzyko finansowe? Przeczytaj wpis: Kara za wykopanie stawu bez pozwolenia i dowiedz się, jak zrobić to zgodnie z prawem.

Czego się dowiesz:

  • Czy można wykopać staw bez pozwolenia?
  • Jaki staw można wykopać bez pozwolenia?
  • Ile kosztuje wykopanie stawu?
  • Ile wynosi kara za wykopanie stawu bez pozwolenia?
  • Ile kosztuje uzyskanie pozwolenia na budowę stawu?

Czy można wykopać staw bez pozwolenia?

Polskie Prawo Wodne, a w tym: Ustawy Prawo Wodne i Ustawy Prawo Budowlane dokładnie opisują warunki pod budowę stawu wodnego. Niezależnie czy chodzi o zbiornik rekreacyjny, budowę stawu hodowlanego, czy też ma on pełnić funkcję oczyszczalni ścieków, za każdym razem wykop zalicza się do kategorii urządzeń wodnych.

Wykop stawu i realizowane w tym zakresie roboty ziemne są więc pracą, która ingeruje w grunty, a więc potrzeba na nią odpowiedniego zgłoszenia lub pozwolenia. Nie oznacza to jednak, że każdy staw będzie tego wymagał. Wszystko zależy bowiem od wielkości i głębokości zbiornika.

Jaki staw można wykopać bez pozwolenia?

Wszystko zależy od jego powierzchni. To ona warunkuje czy na prace niezbędne jest zgłoszenie wodnoprawne, czy też pozwolenie wodnoprawne. 

Zgłoszeniu podlegają zbiorniki do powierzchni 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu. Tego typu stawy mogą być zasilane wyłącznie wodami gruntowymi, roztopowymi i opadowymi. W praktyce oznacza to, że stawy na zgłoszenie nie mogą być napełniane sztucznie.

Pozwoleniu podlegają zbiorniki, w tym stawy rybne i zbiorniki przeznaczone do rekreacji oraz na potrzeby oczyszczalni ścieków, których powierzchnia przekracza 1000 m2 i głębokość powyżej 3 m od naturalnej powierzchni terenu.

Ile kosztuje wykopanie stawu?

Budowa zbiornika wodnego i cena będzie uzależniona od jego wielkości, przeznaczenia oraz specyfiki realizowanych prac. Więcej na ten temat dowiesz się z wpisu: Wykopanie stawu

Jaki staw można wykopać bez pozwolenia?

Wykopanie stawu powyżej powierzchni 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m wymaga uzyskania pozwolenia na potrzeby, którego inwestor powinien spełnić również określone warunki.

Warunki, jakie należy spełnić:

  • Staw będzie usytuowany na gruntach rolnych
  • Powierzchnia stawu nie przekracza granic działki, na której jest położony
  • Staw zasilany jest wodami opadowymi, roztopowymi lub podziemnymi

Przeczytaj również: Budowa basenu – Jak wykopać i ile to kosztuje

Wniosek o pozwolenie na budowę stawu

Wniosek z niezbędną dokumentacją należy złożyć do właściwego miejscowo kierownika nadzoru wodnego Wód Polskich.

Taki wniosek powinien zawierać:

  • Operat wodnoprawny z datą wykonania.
  • Informacje dotyczące prowadzenia zamierzonej działalności.
  • Wypis z rejestru gruntów.
  • Projekt instrukcji gospodarowania wodą w przypadku piętrzenia wód.
  • Zgodę właściciela urządzeń przeznaczonych do wprowadzania ścieków przemysłowych zawierających substancje szkodliwe dla środowiska wodnego.

Kara za wykopanie stawu bez pozwolenia

Prawo Wodne dokładnie opisuje kwestię naliczanych kar za wykonanie stawów o powierzchni powyżej 1000 m2 i głębokości 3 m bez pozwolenia. Wysokość kary naliczana jest indywidualnie i oceniana na podstawie powierzchni, przeznaczenia i warunków środowiskowych.

Wysokość kary z wykopanie stawu bez pozwolenia

Samowolne wykopanie stawu narusza przyjęte prawo, co w efekcie nakazuje legalizację i karę nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ile kosztuje uzyskanie pozwolenia na wykop stawu?

Zgłoszenie budowy stawu wodnego kosztuje ok. 90 zł a uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego tylko ok. 220 zł. Przepaść pomiędzy wręcz symboliczną kwotą uzyskania pozwolenia (kilkaset złotych) a karą, wyraźnie sugeruje, że uzyskanie odpowiednich zezwoleń to o wiele lepsze rozwiązanie.

Jakiej wielkości staw można wykopać bez pozwolenia?

Budowa stawu to nie tylko regulacje prawne. To również inwestycja, która powinna być zgodna z zachowaniem szacunku dla środowiska naturalnego. Jeśli więc planujesz wykop stawu rybnego, to pamiętaj że jego minimalna głębokość powinna wynosić 1,5 m w najniższym punkcie, co ma korzystny wpływ na dobrostan ryb.

Podsumowanie

Kara za brak pozwolenia na wykop stawu to ryzyko finansowego, którego warto uniknąć. Przy budowie warto się dobrze zorientować, co wolno, a czego nie, by ingerencji w grunty nie zamienić w ryzykowną grę finansową, która wyraźnie nadwyrężyć może portfel.

Marzy Ci się staw lub inny zbiornik wodny? Szukasz firmy, który zrealizuje dla Ciebie ten rodzaj robót ziemnych? Zamów bezpłatną wycenę!

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.