Urobek z wykopu

Wykonując wykop wydobywamy materiał, który nazywamy urobkiem. Jak traktować taką ziemię i jakie jest możliwe zagospodarowanie? Czy jest to odpad i koniecznym jest wpis inwestora do BDO? Sprawdź w poniższym artykule.

Urobek z wykopu – co to jest?

Urobek jest to ziemia, którą wydobywa się w wyniku prac ziemnych – np. z wykopu stawu. Materiał ten można bardzo różnie spożytkować. Ziemia może być częściowo żyzna, ale również piaszczysta. Dodatkowo może zawierać kamienie, grudy, żwir, a także drobne śmieci. Humus, czyli wierzchnia warstwa podłoża, to najczęściej żyzna gleba próchnicza. Jej grubość wynosi około 30 cm. Gleba, która jest zanieczyszczona, szara to zazwyczaj martwica glebowa. Taki materiał doskonale sprawdzi się podczas formowania skarp pod taras, wzniesień oraz skalniaków. Jeśli martwica ma strukturę gliniastą idealny będzie jako warstwa podłoża do stworzenia oczka wodnego. Zasianie trawy na takim terenie możliwe jest tylko dzięki rekultywacji terenu.

Skąd więc wiadomo jaka jest ziemia i czy jest odpowiednia? Otóż gdy się rozpada, oznacza że jest piaszczysta, natomiast gdy daje się formować jest żyzna. Do czego przyda się taka ziemia? Piaszczysta sprawdzi się do układania na terenie podmokłym oraz torfowym, a ziemię żyzną można wykorzystać do stworzenia aranżacji zieleni oraz założenia trawnika. Jest więc najcenniejszą częścią wykopu. Ziemia z wykopu, według prawa, nie jest odpadem, dopóki nie zostanie wywieziona z działki, a za jej składowanie nie zostanie nałożona kara.

Składowanie urobku z wykopu

Składowanie materiału z wykopu zgodnie z Dz.U.2003.47.401  – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, jest zabronione:

– w odległości mniejszej niż 0,6 m od krawędzi wykopu, jeżeli ściany wykopu są obudowane, a także jeśli obciążenie urobku jest przewidziane w doborze obudowy;
– w strefie klina naturalnego odłamu gruntu, jeśli ściany wykopu nie są obudowane.

Zabezpieczenie urobku

Aby użytkować ziemię z wykopu należy zadbać o to, by nie doszło do jej zanieczyszczenia. Trzeba również chronić ją przed ubiciem podczas rozjeżdżania. Warto pomyśleć o miejscu gdzie będą składowane materiały budowlane i wytyczyć taką drogę dla pojazdów, by nie najeżdżały na ziemię z wykopu.

Transport urobku i jego koszt

Wywóz urobku odbywa się samochodami samowyładowczymi – wywrotkami i obejmuje transport z miejsca załadunku do miejsca rozładunku wraz z wszystkimi kosztami zdeponowania. Jaki jest koszt wywozu? Cena zależna jest od długości trasy do miejsca docelowego.

Interesuje Cię wywóz urobku? Szukasz dobrej firmy do robót ziemnych? Skontaktuj się z nami!

Masz pytania?

Zadzwoń teraz

+48 502 164 725

…lub napisz:

biuro@szczucki.pl

Napisz do nas

Wiadomość zosała wysłana.